Muş ilinde hemodiyaliz hastalarının tedavilerinde kullanılan ilaçların bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelere etkileri
Effects of the drugs used for the treatment of patients haemodyalised in Muş province on some biochemical and haemotological parameters
- Tez No: 294321
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Hemşirelik, Pharmacy and Pharmacology, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kronik böbrek yetmezliğinde anemi en önde gelenproblemlerden biridir. Son dönem böbrek yetmezliğinde aneminin baslıca nedeni eritropoietinin (Epo)yetersiz üretimidir. Eritropoietin yetersizliğine bağlı anemisi olan hastalarda hemoglobin (Hb) değerigenellikle 7- 9 g/dl'den daha asağı düsmez, daha düsük Hb değerleri saptanırsa altta yatan baska biranemi nedeni arastırılmalıdır. Bu hastalarda eritropoetin tedavisinin basarısız olmasının en sık nedenidemir depolarının yetersiz olmasıdır. Hedef Hb/hct (hemoglobin/hemotokrit) değerlerine ulasılamamasıveya hedef değerin sürdürülememesi eritropoietin direnci olarak tanımlanmaktadır. Intact parathormon(IPTH) düzeyleri artmıs olan EPO'ya dirençli bir hastada hiperparatiroidizm tedavisinin yoğunlastırılmasıgerekir. Eritropoietin, demir ve vitamin D'nin biyokimyasal ve hematolojik kan parametrelerine etkilerinisaptamak amacıyla bu çalısma planlandı. Çalısmada en az bir yıldır hemodiyaliz tedavisi gören ve düzenliolarak eritropoietin, demir ve vitamin D kullanan 30 hasta (hastalardan 10'u eritropoietin ve demir, 10'u,eritropoetin ve vitamin D, 10'u eritropoietin, demir ve vitamin D kullanıyordu) çalısmaya alındı. ?lk ayverileri için hasta dosyalarından faydalanıldı. Son dört ay rutin hemodiyaliz tedavisi öncesi ve sonrasıtetkikler için hastaların kanları alındı. Birinci, dokuzuncu ve onikinci aylardaki hematolojik vebiyokimyasal veriler gruplar arası karsılastırıldı. Hasta grupla benzer yaslarda sistem hastalığı olmayan 19sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalısmaya alındı. Kontrol grubuyla hasta gruplarının onikinci ayverileri karsılastırıldı. Eritropoietin ve vitamin D kullanan grupta Hb ve Htc zamana göre artıs gösterirkeneritropoietin ve demir kullanan grupta daha yüksek Hb ve Htc değerleri saptandı. Ancak en yüksekdeğerlere eritropoietin, demir ve vitamin D kullanan grupta ulasıldı. Ayrıca eritropoietin, demir vevitamin D kullanan grupta ferritin ve Fe değerleri eritropoietin ve demir kullanan gruba nazaran dahayüksek bulundu. Çalısmada elde edilen veriler, son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalizegiren hastalarda renal anemi değerlendirilirken, altta yatan nedenler net olarak belirlendikten sonra, PTHseviyelerinin de kontrol altına alınmasının, anemi tedavisine katkı sağlayabileceği sonucunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
For cronic renalfailure, anaemia is one of the foremost problems. For end stage renal failure the main reason of anaemiais deficient production of erythropoietin (Epo). For the patients having anaemia that depends ondeficiency of erythropoietin, the value of hemoglobin (Hb) generally does not decrease below 7-9 gr/dl. Ifa lower Hb value is detected, another underlying reason must be analysed for anaemia. For these patients,the most frequet reason of being unsuccessful of erythropoietin treatment is the unsufficient iron storage.Erythropoietin resistance is defined as not to be reached to the value of target Hb/Hct(hemoglobin/hemotocrit) or not to be maintained the target value. For a patient whose level of Intactparathyroid hormone (IPTH) increases and who is resistant to EPO, the treatment of hyperparathyroidismshould be condensed. This profect was planed to identify the effects of erythropoietin, iron and vitaminD to the biochemical and hematologic blood parameters. In this work, 30 patients who had been gottentreatment of hemodialysis theraphy for at least a year and who had been regularly taking erythropoietin,iron and vitamin D were taken into the project (10 of the patients took erythropoietin and iron, 10 of themtook erythropoietin and vitamin D and 10 of them took iron and vitamin D). For the data of the firstmonth, the file of patients were benefited from. For the medical workup before and after the rutinhemodialysis theraphy the blood of patients were taken for the last four months. Hemotologic andbiochemical datas of the first month, nineth month and twelfth month were compared between groups. 19healthy people who were in a similar age group with sick group and who did not have any systemillnesses were taken into project as a control group. While in the group that take erythropoietin andvitamin D, Hb and Htc increases in time; in the group that took erythropoietin and iron, a higher value ofHb and Htc value is identified. However, the highest values were taken from the group that useserythropoietin, iron and vitamin D. Moreover, in the group that uses erythropoietin, iron and vitamin D,ferritin and fe values are found adequate as compared to the group that used erythropoietin and iron. Instudy, received data showed that controlling levels of PTH also contributed to terat anemia while renalanemia was being ealuated the patients who were cured for hemodialysis theraphy because of the endstage of renal failure and then it was cleaned the reasons of renal anemia.