Florozisli koyunlarda nitrik oksit oksidasyon ürünler, katalaz ve karbonik anhidraz aktivitelerinin araştırılması
Investigation of nictic oxide oxidation products and the activities of catalase and carbonic anhydrase in sheep with fluorosis
- Tez No: 294324
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsan ve hayvanlarda genellikle kemik ve diş oluşumunu olumsuz yönde etkileyen florozis, Van ve Ağrı yöresinde önemli bir sağlık problemidir. Endemik floroziste nitrit, nitrat, katalaz ve karbonik anhidraz düzeylerini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada 3-4 yaşlarında 20 florozisli ve aynı yaş grubundaki 10 sağlıklı koyunu materyal olarak kullanıldı. Hasta olarak tanımlanan kronik florozisli grupla, sağlıklı olarak tanımlanan kontrol gruplar arasında katalaz enziminin değerleri; 11,23 - 1,72 dir.
Özet (Çeviri)
Fluorozis, usually effects the formation of bone and teeth in human and animals, is an important health problem in Van and Ağrı region. This study was carried out to find out the levels of nitrite, nitrate and the activities of the catalase and carbonic anhydrase in sheep with endemic fluorosis as research material 3-4 years old 20 fluorotic and 20 healthy Morkaraman sheep were used. Defined as a patient with chronic florozisli groups and healthy control groups, defined as the average value; catalase enzyme values: 11.23 to 1.72?dir.