Process control parameter studies on plasticating extrusion machinary in compounding systems
Çift vidalı ekstrüzyon sisteminde proses kontrol parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 29433
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZ ÇİFT VİDALI EKSTRÜZYON SİSTEMİNDE PROSES KONTROL PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ TAEF, Gita Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Bilgin KISAKÜREK Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ülkü YILMAZER Ocak, 1993, 135 Sayfa. Ekstrüzyon işlemi polimer endüstrisinde çok önemli ve kapsamlı bir yer tutar. Polimer maddelerin yaklaşık yansı ekstrüzyonla işlenmektedir. Ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının artmasından dolayı plastik hammadde fiyatları da artmakta, bu nedenle, ekstrüzyon işleminde modern kontrol yöntemlerinin geliştirilmesi gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Bu araştırmada sanayi tipi bir ekstruderde ham plastik + katkı maddeleri karışımın sürekli ekstrüzyonu sırasında meydana gelen çalışma şartlarının istenmeyen değişimlere karşı gösterilen geçici durum tepkileri incelenmiştir. L/D oranı 36 olan 92 mm vida çaplı çift vidalı ekstruderde, değişik ham madde, besleme akım ve vida hızı deneylerinin de yardımı ile ayrıntılı bir dinamik analiz, kontrol, ve simulasyon modeli geliştirilmiştir. Besleme akım ve vida hızında meydana gelebilecek anî basamak biçimindeki değişimlerin ekstruder proses kontrolü açısından önemli problemler yaratabileceği ve bunun sonucunda eriyik basıncı ve sıcaklığının ürün kalitesine büyük bir etki yapacağı kanıtlanmıştır. Ekstruder kontrol mekanizmasında en etkili işlem torku kontrol etmek ve tork ile besleme akım ve vida hızı arasında daha sağlıklı bir transfer fonksiyonu geliştirmektir. Besleme akım veya vida hızının ani değişimleri büyük oranlarda eriyik basıncından etkilenmektedir. Fakat bu tür değişimlerin sıcaklık ile daha yavaş etkilendiği gözlenmiştir. Geliştirilen model denklem seti Laplace Transform tekniği ile çözülmüş, çözümsel bir netice alabilmek için basitleştiricisınır şartlarının seçimi gerekli görülmüştür. Elde edilen kuramsal sonuç 'i' şeklinde bir tepkime değişimi göstermiştir. Sistemin karşılıklı etkileşen bir yapı gösterdiği bulundu. Bu yüzden çok değişkenli kontrol yöntemlerinin kullanılması zorunluğu ortaya çıkarıldı. Anahtar Kelimeler : Çift Vidalı Ekstruder, Proses Dinamiği, Ekstrûzyon Kontrol, Kompound Sistemi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 603.02.02 Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROCESS CONTROL PARAMETER STUDIES ON PLASTICATING EXTRUSİON MACHINERY İN COMPOUNDİNG SYSTEM TAEF, Gita M.S. in Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Bilgin KISAKÜREK Co-Supervisor: Prof. Dr. Ülkü YILMAZER January 1993, 135 pages Extrusion is the targest and the most important operation in the poly- mer processing industries. With more exacting product specifıcation and increasing cost of plastic raw materials, which are based upon crude oil and natural gas, the need to modifying the equipment and applying modern control methods to extrusion lines becomes crucial. This approach is becoming more attractive in recent years because the rapid growth of digital computers has enabled the polymer industry to apply more sophisticated control methods with reasonable cost. The objective of this study is to investigate disturbances generally associated with steady-state extruder operation. Foilowing to this approach, dynamic analysis and simulation of extrusion process have been evaluated. Finally, dynamic modelling and classical contro! techniques for identification and control of extruder have been applied. in this research, the experiments are performed in a high speed co- rotating twin screw extruder with L/D=36 and diameter of 92 mm, including multi- unit digital feeder controls. A set of data are recorded to study the dynamic response of the feeder/extruder line. in addition, the effect of fluctuations on the extruder performance are investigated wiîh respect to a set of changes in oper- ating conditions. Step changes in screw speed and total feed rate are used to determine the transient responses of melt temperature and pressure in relaiion to a change in the screw torque. iiiFrom the observation of experimental data and by considering the theoretical approach, it can be concluded that disturbances with the highest amplitude, caused by the periodic changes in the feed rate have been considered to be öne of the most important disturbances which affect the quality of the extrudate. The response of the melt pressure in comparison to melt temperature is rapid during step changes in screw speed and toial feed rate. The screvv speed is easy to manipulate and has a short time constant associated with it. Thus it should certainly be used as a manipulated variable.The empirical models developed in terms of transfer functions express the interactions bet- ween the forcing functions and response variables. The system generally is shown to be non-linear, interacting and requires an adaptive, multivariable control scheme for stable performance över a range of operating conditions. Key Words : Twin Screvv Extruder, Process Dynamics, Extrusion Control, Compounding System. Science Code: 603.02.02 iv