Kortikotomi destekli hızlı maksiller genişletme sonrasında dentofasiyal yapılardaki değişikliklerin bilgisayarlı tomografi ile üç boyutlu değerlendirilmesi
Three dimensional evaluation of dentofacial changes due to corticotomy assisted rapıd maxıllary expansıon with computed tomograpy
  1. Tez No: 294337
  2. Yazar: ESRA NAZLI HASANOĞLU NALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
?skeletsel gelişimini tamamlamış, transversal üst çene yetmezliği bulunan ve konvansiyonel hızlı üst çene genişletmesinin yeterli olmadığı erişkin bireylerde kortikotomi destekli hızlı üst çene genişletmesi (KDHÜÇG)uygulanmaktadır.Transversal yön anomalilerin teşhisinde kullanılan iki boyutlu sefalometrik filmlerde, anatomik noktaların üst üste çakışması ve bu noktaların belirlenmesindeki zorluklar nedeniyle yeterli bilgi sağlanılamazken, güvenirliliği de tartışmalıdır. Son yıllarda üç boyutlu görüntüleme üzerinde yapılan sefalometrik analizler, daha doğru ve güvenilir sonuçlar vermesi nedeniyle daha da ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmanın amacı; maksiller darlık ile karakterize genç erişkin ve yetişkin bireylerde kortikotomi destekli hızlı üst çene genişletmesi sonrasında oluşan dentofasiyal yapılardaki değişikliklerin lateral sefalometrik, postero-anterior ve panoramik film yerine sadece bilgisayarlı tomografi ile 3 boyutlu değerlendirilmesidir.Araştırma materyali; maksiller transversal yetersizliğe bağlı tek veya çift taraflı çapraz kapanışsa sahip, büyüme ve gelişimini tamamlamış olanadölesan ve erişkin toplam 24 bireyden oluşturulmuştur. Yaş ortalaması 18 yıl 8 ay olan 24 birey, ?skeletsel Sınıf 1, 2 ve 3 olmak üzere 3 alt gruba ayrılmış olup genişletme öncesi ve sonrası çekilen bilgisayarlı tomografilerden elde edilen üç boyutlu görüntüleme üzerinde ölçümler yapılmıştır.Verilerin istatistiksel değerlendirmesi normal dağılıma uygunluk sonuçları doğrultusunda parametrik ve nonparametrik testler ile yapılmıştır.Üç boyutlu görüntüleme üzerinde yapılan dişsel ölçüm ile model üzerinde yapılan dişsel ölçüm karşılaştırılmış olup istatistiksel olarak fark görülmemiştir.Kortikotomi destekli hızlı üst çene genişletmesi sonucunda interkanin, interpremolar ve intermolar mesafesinde artışlar, alt ve üst keserlerde retrüzyon ve buna bağlı olarak interinsizal açıda artış gözlenmiştir. SNA açısında artış, SNB ve SND açısında azalma ve bunun sonucunda ANB açısında artış ve mandibulanın posterior rotasyonuna bağlı olarak vertikal boyutlarda artış meydana gelmiştir. Nazal genişlik ve juguler genişlikte önemli artışlar meydana gelmiştir. Genişletmeye bağlı olarak palatal derinlikte azalma ve alveoler proçesler arası mesafede artış görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transverse maxillary deficiency is the skeletal discrepancy which is seen frequently in the adult individuals who seek orthodontic treatment. Corticotomy assisted rapid palatal expansion is indicated in the skeletally matured individuals with transverse maxillary deficiency whose maxilla can not be corrected with conventional rapid palatal expansion.More recently, the use of computed tomography (CT) has come to be considered a reliable method of evaluating the changes in maxillary dimensions after corticotmy assisted rapid maxillary expansion. The images produced by the CT method allow better localization of the anatomical structures than conventional 2-dimensional (2D) radiographs, which are often geometrically distorted and plagued by bilateral structural superimpositionsThe purpose of this study is to assess transversal maxillary deficiency in adults after corticotomy assisted rapid maxillary expansion, using CT to evaluate dentofacial changes.The research material were composed of skeletally matured 24 patients whose age was 18 years 8 mounts at the beginning of the treatment period, divided into 3 groups who had Skeletal Class 1, 2 and 3 malocclusion due to unilateral or bilateral transverse maxillary deficiency. Without lateral cephalograms and hand-wrist radiographies only CT was taken at the start and end of the treatment.Statistical evaluation was made by using the parametric and nonparametric test according to compatibility results.The dental measurements on cast models and 3D measurements on 3D models derived from computed tomography (CT) data were compared statistically. No significant differences were found between those two measurements.At the end of rapid maxillary expansion, it was found that the mean expansion was obtained at the interdental widths across the first molars, premolars and canines. After corticotomy assisted RPE treatment: SNA angle increased, the mandible rotated downward and backward, the ANB increased and the anterior facial height increased significantly and the widths of the maxilla and nasal cavity increased significantly. Also Pd is reduced by the lowering of the palatal shelves of the maxilla during RME.