Quercetin uygulamasının egzersiz, serbest radikal ve antioksidan enzim düzeyleri üzerine etkisi
The effect of quercetin admınıstratıon on exercıse, free radıcal and antıoxıdant enzym levels
  1. Tez No: 294338
  2. Yazar: MEHMET GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Spor, Biology, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Quercetin uygulamasının egzersiz, serbest radikal ve antioksidan enzim düzeylerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 12 adet 300-350 gr. ağırlığında erkek Wistar rat üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ratlar kontrol grubu (n=6) ve deney grubu (n=6) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.Hayvanlar 10 gün karantina altına alındıktan sonra, deneyin 1. günü her bir ratın kalplerinden kan alınmış, deneyin 2. günü ratlara egersiz uygulaması yaptırarak yine kan alınmıştır. Deneyin 3-12. günleri arasında (10 gün boyunca) deney grubundaki her bir rata günde 1 kez 20 ml/kg quercetin maddesi, kontrol grubundaki her bir rata ise 1ml/kg %0.05 Dimetil Sülfoksit (DMSO) gavaj yoluyla verilmiştir. Deneyin 13. günü her bir rata egzersiz uygulaması yaptırılarak kalplerinden kanları alınmıştır. Deneyin 14. günü hayvanlar istirahata bırakılarak 15. gün anestezi altında kalplerinden kanları alınmıştır. Deneklerin dinlenik ve egzersiz sırasındaki kan laktat düzeylerinin ölçümü kalpten alınan kan ile YSI 1500 Sport Laktat Analizörü kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen tüm verilerin analizinde iki bağımsız örnek t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of quercetin administration on exercise, free radical and antioxidant enzym levels. The research was carried out on 12 Wistar rats weighing 300-350 grams. Rats are divided into two groups, the control group (n=6) and experimental group (n=6)After being taken under quarantine, the blood samples were taken from each rat?s heart on the first day of the experiment, and on the second day, the blood samples were taken once again after the exercise. Between the 3rd and 12th day of the experiment (throughout 10 days), 1 dose of quercetin (20 mg/kg) to each rats in experimental group, and 1 dose of %0.05 Dimetil Sülfoksit (DMSO) (1 ml/kg) to each rats in control group were administered by gavage. On the 13th day of the experiment, the blood samples from each rat?s hearts were taken after the exercise. The animals left to rest on the 14th day, and on 15th day, the blood was taken from their hearts under anesthesia. Subject?s blood lactat level measurements after being left to the rest and exercise were analyzed with the blood taken from the heart by using YSI 1500 Sport Lactat Analysor. Two independent samples t test was used to analyse all the data obtained.