Köpeklerin ekstremitelerinde ilizarov eksternal fiksatör uygulamaları üzerine klinik çalışmalar
Clinical studies of ilizarov external fixator applications in canine extremities
  1. Tez No: 102855
  2. Yazar: ZİHNİ MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERHAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ile, ilk kez İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi kliniğinde köpekler üzerinde İlizarov eksternal fiksatörü kullanılmıştır. Bu uygulama, antebrachium ve tibia'larında ortopedik lezyonlar bulunan 30 olgu üzerinde gerçekleştirilmiş ve olguların iyileşme süreleri ile elde edilen bulgular klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmiştir. ilizarov eksternal fiksatörü ile sağaltılan 30 olgunun 19' u erkek, 11' i dişi idi. Irk dağılımında 12 olgu ile melezler baş sırayı alırken, bunları 6 olgu ile Kangal' lar, 3' er olgu ile İngiliz Setleri, Alman Çoban Köpeği ve Collie' ler ve V er olgu ile Drahthaar, Siberian Husky' si ve Poodle' lar takip etti. Olgulann büyük çoğunluğu 1-3 yaşlar arasında genç hayvanlardı. Lezyonlardan 17' si ossa cruris, 13' ü antebrachiumda lokalize olmuştu. Bu lezyonlann 23' ü kınk, 4' ü daha önce başka fiksasyon yöntemleri uygulanan olgulann postoperatif döneminde gelişen kaynamama bozukluğu, 3* ü de büyüme plaklannın erken kapanmasına bağlı ekstremite deformasyonlan idi. Kınklann 20' si açık, 3' ü kapalı kınk tablosu sergiliyordu. Büyüme plaklannın erken kapanmasına bağlı olarak; iki olguda radius kısalığı, radio-karpal eklemde subluksasyon, karpal valgus, dirsek ekleminde dejeneratif artritis ve radio-ulnar eklemde merdivenleşme saptandı. Bu olgulardan birine, radius' a kortikotomi, diğerine ise radius' a çift osteotomi ve ulna ostektomisi yapılarak, ilizarov eksternal fiksatörü uygulandı. Bunlardan birinde klinik iyileşme sağlanırken, diğerinde belirgin bir klinik iyileşme elde edilemedi. Üçüncü olguda distal ulna büyüme plağında gecikmiş endokondral ossifikasyon belirlendi. Bu olguya da radius osteotomisi ve ulna ostektomisi yapılarak İlizarov eksternal fiksatörü uygulandı ve deformasyonun önemli oranda düzeldiği görüldü. Kaynamama bulunan 4 olgunun 3' ünde kompresyon monofokal osteosentez tekniği uygulanarak iyileşme sağlandı. Diğer olgudan postoperatif dönemde haber alınamadığı için değerlendirilme dışı bırakıldı.Açık kınklı 3 olguda, mevcut kemik kaybını önlemek için distraksiyon osteogenezis prensibi ile kemik kaydırma İşlemi yapıldı. İki olguda tam, birinde sorunlu (kompresyon- distraksiyon uyulamasıyla) bir iyileşme sağlanabildi. Onbeşi açık, 3' ü kapalı kınk bulunan olgulara İlizarov eksternal fiksatörü uygulanarak iyileşme sağlandı. Açık kınklı iki olguda İlizarov eksternal fiksatörü uygulamasıyla olumlu sonuç alınamadığından, başka bir fıksasyon yöntemi kullanıldı. ilizarov eksternal fiksatörü ile sağaltımı yapılan oigulann büyük çoğunluğu operasyondan birkaç gün sonra ekstremitelerini kullanabiliyorlardı. Klinik seyirlerine göre, oigulann çoğunda fiksatörier hayvanın bacağından 8-11. haftalar içerisinde çıkartıldılar. 97
Özet (Çeviri)
With the study, for the first time in the İstanbul University, Veterinary Faculty, Surgery Department an jlizarov external fixator was used in dogs. The procedure was carried out in 30 cases with orthopedic lesions in the antebrachium and tibia. Recovery periods and findings obtained from the cases were evaluated clinically and radiologically. Of the cases treated using an llizarov external fixator, 19 were male and 11 were female. Breed distribution included mixed breed in first place with 12 cases, followed by Kangal sheepdogs with 6 cases; English Setter, German Shepherd dog and Rough Collies with 3 cases each and Drahthaar, Siberian Husky and Poodles with 1 case each. Most of the cases were young animals between the ages of 1-3 years. 17 of the lesions were located in the ossa cruris and 13 were in the antebrachium. 23 of these lesions were fractures, 4 were non-unions which had developed in the post-operative period and 3 were limb deformities caused by premature closure of the growth plates. 20 of the fractures were open and 3 were closed. Radius shortness, radio-carpal subluxation, carpal valgus, degenerative arthritis and incongruency in the elbow joint was seen in 2 cases due to premature closure of the growth plates. An Hizarov external fixator was applied to 2 of these cases of which a radial corticotomy was done in one, while a double osteotomy in the radius and an ulnar osteotomy was carried out in the other. While one of these cases healed clinically, an obvious clinical healing was not achieved in the other. In the remaining case, delayed endochondral ossification was determined in the distal ulnar growth plate. Following radial osteotomy and ulnar ostectomy, an llizarov external fixator was applied to this case and the deformity was seen to improve significantly. Healing was achieved in 3 of the 4 cases with non-union by applying the compression monofocal osteosynthesis technique. The remaining case could not be evaluated in the post-operative period.İn 3 cases with open fractures, in order to prevent bone loss, a bone shifting procedure was used under the principle of distraction osteogenesis. Complete recovery was achieved in 2 cases, while a complicated recovery ( compression-distraction application) was seen in 1 case. Healing was achieved with an ilizarov external fixator in 15 open fracture and 3 closed fracture cases. A different fixation method was used in 2 of the open fracture cases because a positive result was not reached with an ilizarov external fixator. Most of the cases which had been treated with an Ilizarov external fixator were able to use their extremity within days after the operation. According to their clinical development, ttieftsrtors were removed from the legs of the animals within 8-1 1 weeks in most of the cases.