Frog apareyi ile molar distalizasyonunun iskeletsel ve dentoalveoler yapılar üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluatıon of the dentoalveolar and skeletal effects of molar dıstalızatıon wıth frog applıance
- Tez No: 294343
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TORTOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sınıf II maloklüzyonların tedavisindeüst birinci molar dişin distalizasyonu amacıyla kullanılan ?Frog Apareyinin?iskeletsel, dişsel ve yumuşak dokularda meydana getirdiği değişimleriincelemektir.Araştırmaya, dişsel Sınıf II maloklüzyona sahip olan, üstçenede orta şiddetli çapraşıklık, alt çenede ise minimal düzeyde veyaçapraşıklığı olmayan, SN/GoGN açısı 38º'den yüksek olmayan ve ikincimolar dişleri oklüzyonda olan vakalar dahil edildi. Ayrıca, üst üçüncümolarların varlığı tedavi öncesi değerlendirilerek, ikinci molar trifurkasyonhattının altında olduğu vakalarda, bu dişlerin çekimi tedavi öncesindeyapıldı.Uygulama grubu kronolojik yaş ortalaması 14 yıl 8 ay olan 15kız, 5 erkek toplam 20 bireyden oluşturuldu Araştırma kapsamına alınankronolojik yaşları ortalama 14 yıl olan 15 birey (10 kız, 5 erkek) ise kontrolgrubunu oluşturdu. Kontrol grubu altı ay süre ile takip edildi. Uygulamagrubunda, ortalama tedavi süresi 6,6 ± 0,44 aydır.Araştırma kapsamına alınan tüm bireylerden uygulamabaşlangıcı ve sonunda lateral sefalometrik film, panaromik film veortodontik model alındı. Bu araştırmada her bir parametre bakımındangözlemler faktöriyel düzende tekrarlanan ölçümlü varyans analiz tekniği(Repeated Measurements Factorial ANOVA) ile analiz edildi. Farklarınhesaplanmasında Duncan testi uygulandı. Her bir özellik bakımındanfarkların farkı Student-t testi ile karşılaştırıldı. Frog apareyi ile üst birinci ve ikinci molarlarda belirgin birdistalizasyon sağlanırken, her iki dişte de distale devrilme izlenmektedir.Ankraj kaybı, birinci ve ikinci premolar dişlerdeki meziyal hareket ve keserdişlerde protrüzyon ile ortaya çıkmaktadır. İskeletsel vertikal ölçümlerdeğerlendirildiğinde alt ön yüz yüksekliğinde ve arka yüz yüksekliğindeartış uygulama grubunda istatistiksel olarak önemli bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate thedentoalveoler, skeletal and soft tissue effects of the Frog appliance whichwas used for upper molar distalization in the treatment of Class IImalocclusions.Patients which had Class II molar relationship, moderatespace defiency in the maxillary arch, none or minimum space defiency inthe mandibular arch, SN/GoGN angle within normal limits and all secondmolar in occlusion were included in this study. Cases with third molarswere evaluate at the beginning of the treatment and extraction of thirdmolars was done if the crowns were under the level of second molartrifurcation.The average chronological age of the treatment group of 20patients (15 female, 5 male) were 14 years 8 months. The control groupof 15 patients (10 female, 5 male) had an avarage age of 14 years.Control group was observed for six months without treatment. The meantime for the correction of the Class II molar relationship was 6,6 ± 0,44months.Lateral cephalograms, panoromic films and study modelswere taken before and after treatment. In this study for each parameterstatistical analysis were made by ?Repeated measurement factorialdesigned Anova technique?. Duncan test was used to evaluate thedifferences between the groups. Student-t test was used to evaluate thedifferences between the groups during the treatment. First and second maxillary molars were distalized with Frogappliance. Both second and first molars were tipped distally duringtreatment. The anchroge teeth, maxillary first and second premolars weremoved and tipped mesially. Maxillary incisors demostrated protrusion andtiping. Evaluation of the skeletal vertical changes showed significantincrease in lower face height and posterior face height in the treatmentgroup.