Üst birinci molar distalizasyonunda kullanılan pendulum ve frog apereylerinin dentoalveolar yapılar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Evaluaiton of the effects of pendulum and frog appliances used in upperfirst molar distalization on dentoalveolar structures
- Tez No: 648723
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TORTOP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı Üst 1. molar distalizasyonunda kullanılan Pendulum ve Frog Apereylerinin dentoalveolar yapılar üzerindeki etkilerini incelenmektir. Bu araştırmada İskeletsel Sınıf 1 veya Sınıf 2, dişsel Sınıf II molar ilişkiye sahip, dik yön yüz boyutları normal sınırlarda olan Gazi üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalının arşivinden alınan 42 adet bireye ait lateral sefolometrik radyografiler ve modeller değerlendirmeye alınmıştır. Pendulum grubunda ortalama yaşları 14 yıl 9 ay olan 14 adet kız 7 adet erkek hasta,Frog grubunda ortalama yaşları 14 yıl 10 ay olan 16 adet kız5 adet erkek hasta değerlendirmeye alınmıştır. Uygulama sürelerininPendulum grubu için 6.1±1.7 ay veFrog grubu için 6.6±1.8 ay olduğu görülmüştür. İstatistiksel analizlerde Student's t testi, Mann Whitney U ve Ki-Kare testleri, verilerin analizinde ise IBM SPSS Statistics programı kullanılmıştır. Her iki grupta da üst molar dişlerde istatistiksel olarak önemli seviyede distalizasyon sağlanırken, birinci ve ikinci molar dişlerde Pendulum grubunda Frog grubuna göre istatistiksel olarak önemli düzeyde daha fazla distal devrilme görülmüştür. Her iki grupta da birinci ve ikinci premolar dişlerde meziyal hareket ve kesici dişlerde protrüzyon gözlenmiştir ve gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık oluşmamıştır. Her iki grupta da SN/GoGn açısında istatistiksel olarak önemli miktarda artış meydana gelirken, Pendulum grubundaki artışın Frog grubuna oranla önemli düzeyde fazla olduğu görülmüştür.Her iki uygulamanında sınıf I molar ilişkiyi sağlamada başarılı olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler :Sınıf II maloklüzyon, Molar distalizasyonu, Frog apareyi, Pendulumpareyi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of Pendulum and Frog appliances used in upper first molar distalization on dentoalveolar structures. In this study, lateral cepholometric radiographs and dental models of 42 individuals which were taken from the archives of Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Gazi University having a class II molar relationship with Skeletal Class 1 or 2 relation, andan optimum vertical growth pattern were evaluated. Fourteen female and 7 male patients with a mean age of 14 years and 9 months in the Pendulum group and16female and 5 male patients with a mean age of 14 years and 10 months in Frog group were included. The avarage treatment time was 6.1 ± 1.7 months for Pendulum group and 6.6 ± 1.8 months for Frog group. Student's t test, Mann Whitney U and Chi-Square tests were used for statistical analysis and IBM SPSS Statistics program was used for data analysis. Statistically significant distalization was achieved in the upper molar teeth in both groups, while in the first and second molar teeth there was a significantly more distal tipping in the Pendulum group than in the Frog group. In both groups, mesial movement in the first and second premolar teeth and protrusion incisor teeth was observed and there was no statistical difference between the groups.In both groups, there was statistically significant increase in SN/GoGn angle, while the increase in Pendulum group was significantly higher than in Frog group.In both applications, it was found to be successful in providing a class I molar relationship. Keywords : Class II malocclusion, Molar distalization, Frog appliance, Pendulum appliance