Klinik örneklerden izole edilen Candida albicans kökenleri arasında antifungal direnç genlerinin aktarımı
Transfer of antifungal resistance genes of Candida albicans strains isolated from clinical samples
  1. Tez No: 294345
  2. Yazar: ISRAA İBRAHİM KHALİL JABBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KALKANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Candida albicans insan deri ve mukoza florasında bulunan bir organizmadır. Bu organizma invazif olmayan yüzeyel infeksiyonlardan başlayarak derin dokuları tutan infeksiyonlara kadar değişen bir hastalık spektrumuna sahiptir. Bu etkenin tedavisinde flukonazol gibi geniş spektrumlu antifungal ilaçların uzun süreyle veya profilaktik olarak kullanılması, dirençli suşların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Antifungal ilaçlara direnç gelişmesinin temelinde hücre içi hedeflerin değişmesi rol oynamaktadır.Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na gönderilen klinik Candida albicans kökenlerine antifungal dirençten sorumlu atım pompası genlerinin aktarımı yapılmıştır. Dirençli kökenlerin DNA ve plazmid DNA moleküllerinde direnç genleri PZR yöntemi ile araştırılmıştır. Direnç geni gösterilen örneklerden elde edilen ve direnç geni taşıdığı öngörülen plazmidler duyarlı olan kökenlere aktarılmıştır. Duyarlı kökenlerde de direnç genlerinin aktarıldığı PZR yöntemiyle gösterilmiştir.Aktarılabilen genetik materyalin antifungal direnç genlerini taşıyabileceği böylece gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Candida albicans is the normal flora member of skin and mucosal membrans of human. This organism has a changing spectrum of diseases which is ranging from non-invasive superficial infections to invasive deep tissues infections. The use of broad-spectrum antifungal drugs such as fluconazole both for the treatment and for the prophylaxsis of the infections caused by this organism has led to the emergence of resistant strains. The development of antifungal drug resistance is the result of changing intracellular targets.In this study, the transformation of efflux pump genes between the clinical isolates of Candida albicans was performed. Isolates were selected from the culture collection of Gazi University, School of Medicine, Department of Medical Microbiology. Efflux pump genes isolated from resistant strains were detected by PZR method. Plasmids predicted to be carring resistance genes isolated from resistant strains and transferred into susceptible genomes. Resistance genes also detected in previously susceptible strains by PZR after transformation step.It was concluded that antifungal resistance genes might be transferred on mobile genetic elements of fungi.