Propolis esaslı yeni bir kök kanal dolgu patının fiziksel özelliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of physical properties of a propolis-based experimental root canal sealer
- Tez No: 294346
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMA ÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda sağlık alanında sentetik kimyasal ürünler yerine doğal ürünlerin tercih edilmesi yönünde yaklaşım giderek artmaktadır. Diş hekimliği ürünlerinde de bu yönde bir arayış söz konusudur. Biz de doğal ürünlere yönelimi göz önünde bulundurarak oldukça pahalı olan kök kanal dolgu patlarına seçenek olabilecek deneysel bir kök kanal dolgu patını üretebileceğimizi düşünerek bu çalışmayı planlandık.Bu amaçla %5, %10, %25 ve %50 propolis içeren yeni geliştirdiğimiz deney patlarının fiziksel özelliklerini in vitro ortamda Grossman patı ve AH Plus patı ile karşılaştırılarak inceledik. Deney patlarımızın mikrosızıntısı bilgisayarlı sıvı filtrasyon yöntemi kullanılarak, film kalınlığı, akıcılığı, çözünürlüğü, radyoopasitesi, pH'sı ve sertleşme süresi ISO (6876:2001) standardında belirtilen yöntemlerle uygun olarak, Grossman patı ve AH Plus ile karşılaştırıldı.Yaptığımız testler sonucu deney patlarımızın mikrosızıntılarının Grossman patının mikrosızıntısına benzer olduğunu ve AH Plus patınının mikrosızıntısından daha fazla olduğunu bulguladık. Deney patlarımız, Grossman patı ve AH Plus patının akıcılık, film kalınlığı, radyoopasite ve sertleşme sürelerinin ISO (6876:2001) standardında belirtilen şartlara uygun olduğunu bulguladık. Deney patlarımız ve Grossman patının çözünürlüklerinin AH Plus'ın çözünürlüğünden daha fazla olduğunu ve deney patlarımız, Grossman patı ve AH Plus'ın sudaki ekstrelerinin pH'sının zayıf asidik özellik gösterdiğini bulduk.Propolis içeren deney patları ile yaptığımız bu çalışmanın sonuçlarının ve yapılacak olan diğer fiziksel ve biyolojik özellikleriyle ilgili araştırmaların sonrasında elde edilen verilerin patların klinik kullanıma geçilebilmesine olanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Vitro Evaluation of Physical Properties of a Propolis-Based Experimental Root Canal SealerRecently, a tendency toward using natural products instead of synthetic products is increasing in daily life. Dentistry is also following this trend. Therefore, we planned this study in order to develop an experimental root canal filling paste as a possible alternative to sealers.We tested physical characteristics of our new experimental paste containing %5, %10, %25 and %50 propolis and compared with Grossman and AH Plus paste in vitro. The microleakage was compared using a computer liquid filtration method. Film thickness, solubility, radiopacity, pH values and duration of hardening were tested according to the ISO (6876:2001) standards.We found that the microleakage of our experimental pastes were similar with Grossman paste and more than that of AH Plus. The results for the experimental paste, Grossman and AH Plus paste for fluidity, film thickness, radioopacity and duration of time were totally suitable to the ISO(6876:2011) standards. We found that the resolution of our experimental paste and the Grossman paste was more than that of AH Plus. We also determined that our the water extracts of experimental paste, Grossman paste and AH Plus had weak acidic characteristics.The findings obtained in this study with the propolis containing sealer should be supported with future studies. The experimental sealer can be considered for clinical use after supporting results are obtained in further physical and biological experiments.