Yetişkinlerde tayin edilen bazı kan parametrelerinin,beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeyleri ile olan ilişkisi
Blood parameters and eating habits
- Tez No: 294355
- Danışmanlar: PROF. DR. BOLKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bireylerin,doğru beslenme alışkanlıkları kazanması, yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, diyabet, vb. hastalıkların görülme riskinin azalmasında rol oynayan koruyucu etmenlerden biridir. Hatalı beslenme bilgi ve alışkanlıkları bireyin yaşam kalitesini bozan en önemli nedenlerdendir.Bu çalışmada diyabet, hiperlipidemi veya hipertansiyon tanısı konmuş hastaların rutin biyokimyasal tetkikleri sonuçları ile bu kişilere uygulanan beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgileri konusundaki anketinin verileri değerlendirilerek, kişilerin beslenme bilincinin ve alışkanlıklarının sağlık üzerindeki önemi vurgulandı.Çalışma grubunda 52 erkek, 81 kadın toplam 133 kişi yer almıştır Ankete katılanların lise ve yüksek okul mezun ağırlıklı olması nedeniyle genel olarak bilgi düzeylerinin yeterli olduğu düşünüldü. Ancak temel beslenme öğeleri konusunda noksanlıkların olduğu da belirlendi.Bulgularımıza göre kişilerin kötü veya hatalı beslenme alışkanlıkları kan lipit değerlerini etkilemiş normal değerlerin üzerine çıkarmıştır. Vücut kitle indeksleri hesap edilerek yaş gruplarına ve hastalık durumlarına göre değerlendirildi. Kırk yaşın üzerindeki kişilerde vücut kitle indeksi normalin üst sınırını geçtiği için bu durum şişmanlık olarak değerlendirildi.Metabolik sendromlu olarak belirlenen kişilerin bel çevresi, büyük ve küçük tansiyon, açlık kan şekeri değeri, trigliserit değeri, kontrol grubu değerlerinden anlamlı derecede yüksek HDL-kolesterol değeri de düşük bulundu. Sadece şeker hastası olan grubun açlık kan şekeri değeri (143 mg/dL) kontrole göre anlamlı derecede yüksektir. Keza şeker hastası ve hiperlipidemisi olan grubun da açlık kan şekeri değeri (182 mg/dL) kontrole göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Sadece hiperlipidemi grubunda trigliserit düzeyi (268 mg/dL) ve kolesterol değeri (247 mg/dL) kontrole göre anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Gaining a balanced nutritional habits is one of the protective factors which decreases prevalence of cardiovascular diseases, obesity, diabetes etc.. Malnutrition and vile practices are one of the most important causes which effect persons? life quality negativelyIn this study, results of biochemical tests of patients who are diagnosed with diabetes, hyperlipidemia and hypertension and survey results which are applied those patients are examined. As a result of this survey, the importance of balanced nutritional habits on health has been emphasized. In this study group 52 men and 81 women are taken place. Since, participants? education level is at least high school; their knowledge and awareness about the related subject have been considered as adequate. However, their basic nutrition levels are revealed with some deficiency. According to findings, patients? improper nutrition habits lead increase of their blood lipid values over normal values. Because body-mass index is over the normalized values over 40 years old patients, this situation is evaluated as obesity.Waist circumference, systolic and diastolic hypertension, fasting blood glucose, triglyceride levels of patients with metabolic syndrome are stated higher and their HDL-cholesterol level is stated lower than the control group. Fasting blood glucose of patient group which is diagnosed with only diabetes is confirmed as significantly higher than the control groups? glucose level. (143mg/dL) Likewise, fasting blood glucose of patients with diabetes and hyperlypidemia is significantly higher than the control groups? glucose level as well (182 mg/dL). Triglyceride (268 mg/dL) and cholesterol (247 mg/dL) levels of patients with only hyperlypidemia is revealed as significantly higher than the control group.