Birinci ve bölgesel ligde oynayan elit kadın futbolcuların denge dağılımlarının incelenmesi
Observation of balance range of elite female footballers playing in the first and regional league
- Tez No: 294356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada; birinci ve bölgesel ligde futbol oynayankadın futbolcuların ve sedanterlerin; denge dağılımları ve farklılıklarının,antrenman yapıp yapmama ve başarı (lig) ile ilişkisinin tespit edilmesiamaçlanmıştır.Bu araştırmaya; B, ? = 162 ± 0,05, Y, ? = 17,44 ± 1,67,SYY, ? = 6,69 ± 2,65, VA, ? = 54,63 ± 5,54, VYY, ? = 19,06 ± 1,76, veD, ? = 18,66 ± 5,59, olan Gazi Üniversitesi Kadın Futbolcuları (birinci ligtakımı n=16), B ? =162±0,06, Y, ? =17,50±0,73, SYY ? =4,38±1,31, VA? =56,50±5,14, VYY ? = 18,59±2,09, D, ? =14,94±3,52, olan KeçiörenBağlum Kadın Futbolcuları (bölgesel lig takımı n=16), B, ? = 162,00 ± 0,05Y, ? = 19,81 ± 2,02, SYY=0, VA , ? = 56,48 ± 10,08, VYY ? = 18,79 ± 2,54D, ? = 12,08 ± 3,62, olan Sedanterler (n=32) katılmışlardır.Statik denge ölçümleri, Lafayatte 16020 IRF/E stabilometeraletiyle alınmış, İstatistiksel analizler SPSS 17.0 versiyon programıylayapılmış, ölçülen tüm parametreler için betimsel istatistikler, t- test vepearson korelasyon kullanılmış, anlamlılık düzeyi olarak p0.05), Gazi Üniversitesi Kadın Futbolcuları ile sedanter arasıda Dengede (p
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to find out that whether the balance distribution anddifferences of the female footballers playing in the first and regional league had anyrelationship with training and success (league) or not.As subjects of the study, Gazi Üniversitesi Female Footballers (from the first leaguen=16) whose B, ? = 162 ± 0,05, Y, ? = 17,44 ± 1,67, SYY, ? = 6,69 ± 2,65, VA, ? =54,63 ± 5,54, VYY, ? = 19,06 ± 1,76, ve D, ? = 18,66 ± 5,59, Keçiören Bağlum FemaleFottballers (from the regional league n=16) whose B ? =162±0,06, Y, ? =17,50±0,73,SYY ? =4,38±1,31, VA ? =56,50±5,14, VYY ? = 18,59±2,09, D, ? =14,94±3,52 andalso Sedentary People (n=32) whose B, ?= 162,00 ± 0,05 Y, ?= 19,81 ± 2,02, SYY=0,VA , ?= 56,48 ± 10,08, VYY ? = 18,79 ± 2,54 D, ? = 12,08 ± 3,62 were included in thestudy.Static balance measurements were performed with Lafayatte 16020 IRF/Estabilometer, the statistical analyses were carried out by using SPSS 17.0 packageprogram, besides the descriptive statistics, t-test and Pearson correlation were used forthe obtained data, the level of significance was also accepted as p