Akciğer kanserli hastalarda 3-nitrotirozin düzeylerinin incelenmesi
Analysis of 3-nitrotyrosine levels in lung cancer patients
  1. Tez No: 294360
  2. Yazar: OSMAN EMRE İNSELÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Endojen ve eksojen olarak oluşturulan reaktif oksijen ve nitrojen türleri, hücrelerdeki lipitlere, proteinlere ve DNA'ya atak yapabilir ve potansiyel olarak zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Yapılan çalışmalar, akciğer kanserinin patojenezinde reaktif oksijen ve nitrojen türlerinin rolü olduğunu göstermektedir. L-Arginin'den oluşan nitrik oksit (NO), yarı ömrü çok kısa olan bir bileşiktir ve süperoksit radikaliyle reaksiyona girerek peroksinitriti oluşturur. Peroksinitrit hücre içerisindeki proteinlerin içindeki veya serbest haldeki tirozinin fenolik halkasına nitro grubu ekleyerek 3-nitrotirozini (3-NT) oluşturur. Lizozomal bir enzim olup, patojenlere karşı savunma enzimi olarak görev yapan myeloperoksidaz (MPO), aynı zamanda tirozin nitrasyonunu da katalizleyebilmektedir.Çalışmamızda akciğer kanserli hastalarda MPO, 3-NT ve total NO düzeylerindeki değişimleri incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The kinds of reactive oxygen and nitrogen which is composed as endogen and exogen can attack to lipids in cell, proteins and DNA; and harmful results can happen. According to researchs, the reactive oxygens and nitrogens have a role on the pathogenesis of the lung cancer. The nitric oxide (NO) which consists from L-Arginine is a resultant that its half-life is too short and it forms peroxynitrite by reacting with superoxide radical. Peroxynitrite composes the 3-nitrotyrosine (3-NT) by adding the nitro group to the proteins in the cell or to the independent thyrosine phenol. Lysosomal is an enzyme and catalyzer of the myeloperoxidase (MPO) which is defence enzyme against pathogens; also catalyzer of the thyrosine nitration.In our study, we aimed to analyse the changes of the MPO, 3-NT and total NO level on the patients with lung cancer.