Deriden geçişin tahmin edilmesinde kullanılabilecek karbon nanotüp yapılı membran sistemi geliştirme üzerine çalışmalar
Development of carbon nanotube based system for predıctıon of skın permeabılıty
  1. Tez No: 294359
  2. Yazar: MUSTAFA TAKSIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. TUNCER DEĞİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmanın amacı deriden etkin madde geçişini tahmin etmek için kullanılabilecek karbon nanotüp (KNT) yapılı sentetik yapay membran sistemi geliştirmektir.Membran geliştirme çalışmalarında ?Çok Tabakalı Karbon Nanotüp? (ÇTKNT) yapı maddesi olarak kullanılmıştır.Hazırlanan membranların uygunluğu model molekül olarak ibuprofen ile geçiş deneyleri yapılarak sınanmıştır. Elde edilen verilerden hareketle logKp değerleri hesaplanmıştır. logKp değerleri literatürlerdeki insan derisinden geçiş deneylerinden hesaplanan logKp değerleri ile karşılaştırılarak insan derisine model oluşturabilecek en uygun membran sisteminin“iki selofan arası %1BSA ve ÇTKNT dispersiyonu içeren membran”olduğuna karar verilmiştir. Bu geliştirilen membran daha sonraki deneylerde kullanılmıştır.İki selofan arası %1BSA ve ÇTKNT dispersiyonu içeren membran ile benzer fizikokimyasal özellikte olan naproksen, salisilik asit, ketoprofen, etodolak ve farklı fizikokimyasal ve teropötik özelliklerde sildenafil seçilerek geçiş deneyleri yapılmıştır.Geçiş deneylerinden hesaplanan logKp değerleri ile literatür verileri karşılaştırılmış, grafiğe geçilmiş ve geliştirilen bu membranın uygunluğu incelenmiştir.Sonuçta“iki selofan arası %1BSA ve ÇTKNT dispersiyonu içeren membran”sisteminin deriden geçişin tahmin edilmesinde kullanılabileceğine karar verilmiştir. Gelecek çalışmalarda membran ile farklı fizikokimyasal özellikte etkin maddelerle de geçiş deneyleri yapılarak verilerin çeşitlendirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a synthetic artificial membrane system developed using carbon nanotubes (CNT) which can be used to predict skin permeability of compounds.Multi walled carbon nanotubes (MWCNT) were used to developed these membrane systems.Initially, the suitability of the prepared membranes were tested by performing penetration experiments with model molecule ibuprofen. The logKp values were then calculated. The calculated logKp values were compared with the logKp values from the literature obtained using human excised skin. This comparison showed that the best membrane system that can be a model for the human skin is a prepared membrane system with MWCNT containing 1% bovine serum albumine placed in double layer cellophane membrane. This membrane was used for further experiments.Penetration experiments using developed membrane system have been carried out using naproxen, salicylic acid, ketoprofen, etodolac which have similar physicochemical propertiesnd sildenafil which has different physicochemical and therapeutic properties.The logKp values were calculated by using develpoed membrane after penetration experiments and compared with the logKp values from the literature obtained using human skin. The suitability of the produced data have been investigated.In conclusion, it has been shown that, the developed membrane system with MWCNT containing 1% bovine serum albumine placed in double layer cellophane membrane can be used to predict penetration of compounds through the skin. It is already planned to carry out similar penetration experiments with other active substances that have different physicochemical properties from the membrane and experimental data has been planned to be enhanced more.