Futbol seyircisinin sosyo-ekonomik-kültürel yapısının şiddet eylemine etkisi (konyaspor örneği)
The effect of football audience socie-economic-culturel origin's on violence activity (sample of konya)
  1. Tez No: 209384
  2. Yazar: ZİYA BAHADIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Futbol, dünyada ve ülkemizde en çok seyredilen, en fazla uygulanan popüler spordallarından birisi olmasına rağmen günümüzde güzelliklerinden çok şiddet ve şiddeteyönelik hareketleriyle ön planda yer almaktadır. Son yıllarda stadyumlar gelenseyircilerin sosyo-ekonomik problemlerini sportif ortama yansıtmalarıyla sporuntemel mantığının ve kurallarının hiçe sayıldığı bir ortam haline gelmiştir. Yaşananseyirci taşkınlıklarına karşı ülkeler çeşitli tedbirler almak zorunda kalmaktadırlar. Buçalışma; Konyaspor seyircisini şiddet ve şiddete yönelten sosyo-ekonomik-kültürelfaktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2004 -2005 futbol sezonunda 1.Lig kategorisinde Konya Atatürk Stadyum'unda oynananKonyaspor-Malatyaspor müsabakasında Konyaspor futbol taraftarı oluşturmuştur.Araştırmaya katılan seyirciler müsabaka esnasında hakemin yanlış tutum vedavranışlarını kendilerini saldırganlığa iten (%41) en önemli faktör olarakgöstermişlerdir. Seyircilerin %54,8'si kitle iletişim araçlarının şiddeti körüklediğiniifade etmişlerdir. Futbolda şiddete yönelik eylemlerde, araştırmaya katılanların%47,8'i şiddetin seyircilerin yetersiz eğitimlerinden kaynaklandığını belirtmişlerdir.%24,4'ü şiddet olaylarına karşı alınabilecek önlemlerden biri olarak medya ve sporyazarlarının taraftarları olumlu etkilemesi gerektiğini belirtirken,%21,4'üde saha içive dışı önlemlerin arttırılmasının gerekliliğini belirtmişlerdir. %54,8 ile seyircilerinmedya organlarından etkilendikleri tespit edilmiştir. Araştırma verilerine göreseyircilerin %40,2'si cezai işlemlerin şiddet olaylarını engelleyebileceğini ifadeetmişlerdir. Araştırmaya katılanların eğitim durumlarına göre müsabakaya niçingittikleri ve şiddet olaylarının en önemli sebebinin ne olduğu incelenmiştir.Araştırma bulguları sonucunda, seyircilerin müsabakaya takımlarını desteklemekamacıyla gittikleri ve şiddet olaylarının en önemli sebebinin yetersiz eğitim olduğutespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that football is one of the favorite branches of sports and also a greatfactor drawing huge crowds into the stadiums mostly watched by enthusiasts both inour country and worldwide, today, its undesired and violent based aspects rather thanattractive sides have come to fore. Over the past decades, stadiums have turned outbe places where the rules and fundemental purposes are violeted by spectators whoreflect their socio-economic problems into the stadiums. Countries have had to takepreventive measures to hinder the rowdy behaviours of spectators. The goal of thisstudy was to determine and examine the socio-economic-cultural factors which leadthe spectators of Konyaspor to resort to brute force. The target group of the surveyconsists of the supporters of Konyaspor, questioned during a match betweenKonyaspor and Malatyaspor ( Premier league ) in 2004 ? 2005 football season atKonya Atatürk Stadium. As far as the participants concerned, the most importantfactor leading the supporters to display aggressive tendencies is the wrong decsions( the allegedly partiality ) and provoking attitudes of the referees (41%). 54,8 of thespectators were of the opinion that mass media means triggered the violence events.47 % of the participants expressed that the violence caused by the poor education ofthe spectators. 24 % of them suggested that media and sports columnists effect thereaders positively. 21 % of participants defended idea that precuations within andoutside the stadium be increased. 54 % believe that the mass media have a greatinfluence on people. According to the data of this survey, 40,2 % of the participantare of the opinion that deterrent punisments could prevent the violence events. Theeducational levels of the participants were taken into accouny when assessing therespective reasons as to why they g oto matches and what the most important reasonfor the violence events. As a result of the findings of this survey, the appearantreason for why the spectators g oto stadiums seems only for supportive purposes andthe most important reason for the violence events is the poor aeducaion.