Parasetamol kullanımının rat karaciğer serbest radikal metabolizması ile ilişkisi: n-asetilsistein'in etkisi
Relationship between administration of paracetamol and hepatic free radical metabolism in rats: the effect of n-acetylcysteine
  1. Tez No: 294375
  2. Yazar: PERİHAN HAVARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada parasetamolün rat karaciğer serbest radikal metabolizmasıyla ilişkisi ve N-asetilsisteinin etkisini belirlemek amaçlandı. GÜDAM'dan temin edilen ağırlıkları 250-300 g olan 36 rat 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna yalnızca serum fizyolojik verildi. İkinci gruba 1000 mg/kg APAP, 3. gruba yalnızca 400 mg/kg NAS, 4.gruba 1000 mg/kg APAP verildikten 30 dakika sonra 400 mg/kg NAS, 5.gruba 1000 mg/kg APAP verildikten 30 dakika ve 12 saat sonra 400 mg/kg NAS ve 6.gruba 400 mg/kg NAS verildikten 30 dakika sonra 1000 mg/kg APAP uygulandı. Grupların SOD, GSH-Px, CAT ,GST aktiviteleri ve AST , ALT ve MDA düzeyleri ölçüldü.Sonuçta kontrol grubuna kıyasla 3., 5. ve 6. grupların SOD aktivitelerinde artış görüldü. 5. ve 6.gruplarda CAT aktiviteleri bakımından artış tespit edildi. ALT değerleri 5 ve 6. gruplarda azalırken MDA düzeyleri ve GST aktiviteleri açısından gruplar arasında fark görülmedi. Histopatolojik değerlendirmede yalnızca parasetamol ya da yalnızca N-asetilsistein verilen gruplarda hepatik hasar görülmezken NAS ve APAP'ın birlikte verildiği gruplarda hasar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine relationship between hepatic free radical metabolism and paracetamol (APAP) toxicity and effect of N-acetylcysteine (NAC). Purchased from GÜDAM those are weight 250-300 g thirty-six rats groupped into six as one control group. To control group only serum pyhsiological administered and to second group only was given 1000 mg/kg paracetamol. To third group was given only 400 mg/kg n-acetylcysteine. 1000 mg/kg paracetamol was given to fourth group 30 minutes before administration of 400 mg/kg NAC. To fifth group administered 1000 mg/kg paracetamol and after 30 minutes and 12 hours was given 400 mg/kg NAC. To last group was given 400 mg/kg NAC 30 minutes before administration of 1000 mg/kg paracetamol. SOD, CAT, GST, GSH-Px activities and AST, ALT, MDA levels were measured of each group. In conclusıon SOD activities were significiantly increased in third, fifth and sixth groups when compared to control group. CAT activities were also increased in fifth and sixth groups. Serum ALT values were significiantly decreased in fifth and sixth groups. There were no differences between groups MDA levels and GST activities. In histopatological evaluation, in the groups only paracetamol or only n-acetylcysteine administered hepatic injury was not seen. But in the groups n-acetylcysteine and paracetamol given together was seen injury.