Özerkleşmenin spor federasyonları açısından incelenmesi
Analysis of autonomy in terms of sport federations
  1. Tez No: 294380
  2. Yazar: SELDA KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de spor federasyonlarında özerklik öncesinde ve sonrasında idari, mali, sportif başarı ve sistem içersindeki rolleri açısından yaşanan değişim ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu spor federasyonlarında özerlik öncesi ve sonrasında görev yapmış altı federasyon başkanı ve GSGM bünyesinde özerlik öncesi ve sonrasında görev yapmış iki üst düzey yönetici oluşturmuştur. Yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmış, elde edilen verilere ?betimsel analiz? yöntemi uygulanmıştır.Türk spor teşkilatı içersinde, ana hizmet birimleri arasında yer alan spor federasyonlarının özerk hale getirilmesi Türk sporu açısından olumlu bir gelişmedir. Çalışmada, spor federasyonların özerkleşmesiyle birlikte idari, mali, sportif başarı ve sistem içersindeki rolü bakımından incelendiğinde olumlu yönde değişimlerin yaşandığı ifade edilebilir. Ancak, gelinen aşama itibarıyla spor federasyonlarının özerkliği tam anlamıyla uyguladıkları söylenemez. Özeklik ile ilgili beklenti ve amaçların tam anlamıyla karşılanabilmesi için özerkliğin daha iyi anlatılması, özerk spor federasyon statüsünün yeniden değerlendirilmesi ve uluslararası spor federasyon kuralları kesinlikle göz ardı edilmemesi, gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study ;Exchanging of administrative and financial system and success of the Turkish Sport Federations after autonomy has been tried to be introduced.It has been used a qualitative research system in this. Working group consists; Six presidents and top- level executive who were also in the same position before autonomy. For this study; face-to-face discussions have been put into practise by half structured interview system, Identification analysis has been put in practice for handled parameters.In the organization of Turkish Sport , Giving autonomy to Sport Federations which are mainly service module of Sport is positive development.As a result of this study; it can be mentioned that; after autonomy, in terms of administrative and financial and success,Turkish sport is having positive transformation. However, stage of today ,it can?t be claimed that ; The federations carry autonomy into practise properly. For satisfying of expectations and aims in connection with autonomy, it is necessary to make plain and be revalued regulation of autonomy . Meanwhile , rules of international sport federations shouldn?t be disregarded.