The evaluation of foreign language teaching in Turkey: English language teachers' point of view
Türkiye'de yabancı dil öğreniminin değerlendirilmesi: Öğretmenlerin bakış açısı
- Tez No: 294403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN İLİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin Türkiye'de yabancı dil öğretimi üzerine fikirlerini belirlemektir: aynı zamanda yabancı dil olarak ingilizcenin öğretimindeki başarısızlığın nedenleri ve başarıya etki eden faktörler araştırılmıştır. Çalışma ayrıca öğretmenlerin yabancı dil öğretimini geliştirme konusundaki düşüncelerini ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Veriler anket ve görüşme yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın katılımcıları eğitimin farklı seviyelerinde görev yapan yabancı dil öğretmenleridir. Öğretmenlerin dil öğretimine etki eden faktörler hakkındaki fikirlerini ortaya koymak için, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Ek olarak, anket sonuçlarını desteklemek amacıyla öğretmenlerle görüşme yapılmıştır. Anketler SPSS 15.0 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Görüşme verileri ise nitel veri içerik çözümlemesi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar katılımcı öğretmenlerin Türkiye'de yabancı dilin başarılı bir şekilde öğretilmediğini düşündüklerini göstermektedir. Öğretmenler varolan başarısızlığın farkındadır ama teorik bilgilerini pratikte kullanmamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the teachers? views about foreign language teaching in Turkey; it identifies the possible reasons for failure and factors affecting success in teaching English as a foreign language. It also tries to investigate the teachers? views on ways to improve language teaching. The data were collected through questionnaire and semi-structured interviews. The participants of this study were EFL teachers from different levels of education. The study was conducted in different primary and high schools, and at the university in Antakya. Data were collected through a questionnaire to reveal teachers? views on the factors that affect language teaching. In addition, a semi-structured interview was held with these teachers to support the results of the questionnaires. Questionnaires were analyzed by using SPSS 15.0 statistical program. Interviews were analyzed with the content analysis technique. The results show that most of the participating teachers believe that foreign language is not successfully taught in Turkey. They are aware of the factors for this failure but as a result of some reasons they do not use their theoretical knowledge in practice.