Oyun kuramının ekonomide uygulanması
Application of game theory in economics
- Tez No: 294430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ekonomik büyümenin kaynağı yatırımlardır. Yatırımlar ise ekonomik birimlerin gelirlerinden daha azını harcayarak elde ettiği tasarruflara dayanmaktadır. Ekonomik tasarruflar finansal piyasalar aracılığıyla yatırıma dönüştürülmektedir. Finansal piyasalar ekonomideki bu önemli fonksiyonunun yanında yatırımcısına önemli getiriler sağlayarak tasarrufları özendirici bir unsur olmaktadır. Bu bağlamda, finansalpiyasaların tüm bu fonksiyonlarını yerine getirmesi kararların sağlıklı alınmasına bağlıdır. Bu piyasalar çok sayıda sosyo-ekonomik değişkenin etkisi altında olduğundan belirsizlik ve risk içermektedir. Ayrıca bu değişkenlerin birbirleriyle olan etkileşimi alınan kararlarda bu unsurun dikkate alınmasını zorunlu kılmaktadır. Yukarıda bahsedilen karşılıklı etkileşim ve belirsizlik durumları altında alınan kararlarda oyunkuramı bilinen diğer yöntemlere göre çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Çalışmamızda öncelikle oyun kuramı ile ilgili temel kavramlardan bahsedildikten sonra, teori sıfır toplamlı, sıfır toplamlı olmayan ve yayvan (genişletilmiş) formdaki oyunlar olmak üzere üç kısımda incelenmiştir. Çalışmamızın uygulama kısmında ise minimum risk düzeyinde maksimum getirili portföyün oyun kuramı yaklaşımıyla luşturulması ve oluşturulan portföydeki hisse senetlerinin geçmişe yönelik alt dönemlerdeki getiri oranları değişimlerinin yine oyun kuramı yardımıyla hesaplanarak mevcut piyasanın içinde bulunduğu durumu anlamaya yönelik stratejik bir bakış açısı getirilmesi amaçlanmaktadır. Buradan hareketle oluşturulan portföydeki hisse senetlerinin getiri oranı performanslarının durağan olup olmadı ve nasıl bir seyir izlediği belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the main source of economic growth, investments are predicated on savings of the economic agents. Savings are transformed into investments via financial markets. Financial markets also act as a remarkable incentive for savings by providing the investors with substantial returns. In this context, it is crucial to possess sound decisionmaking mechanism for the financial markets in order to fulfill those functions. Since these markets are under the effect of many socio-economical variables, they involve certain degrees of risk and uncertainty. Moreover, interactions among those variableswithin the economy are rendered imperative to be taken into consideration throughout the decision-making process. Game theory reveals much better results than other known methods used for the analysis of decision-making mechanisms under such mutual interactions and uncertainty. In this study, the basic concepts regarding the Game Theory are mentioned and the theoretical framework is built on three sections such as, zero-sum games, nonzerosum games and extensive-formed games. In application part, formation of a portfolio at the minimum risk level and with maximum level of returns and evaluation of current status of the market from a strategic point of view by estimating differentiation in rates of return of the portfolio stocks via game theory approach are aimed. Consequently, efforts are spared to determine performance course and stationary state of the rates of return for the portfolio stocks.