Adana ili Karataş ilçesi halk kültürü araştırması
Adana province folk culture research Karataş district
  1. Tez No: 294431
  2. Yazar: MISRA UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ARTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
?Adana İli Karataş İlçesi Halk Kültürü Araştırması? adlı çalışmada halk kültürü geçiş dönemlerinden doğum, sünnet, askerlik, evlenme, ölüm adetleri ve bunların etrafında oluşan inanışlar, bayram tören ve kutlamaları, halk inanışları, halk mutfağı, halk bilgisi, oyun eğlence ve spor, halk edebiyatı ürünleri ve âşık edebiyatı ürünleri incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde çalışmayla ilgili genel bilgi verilmiştir. Araştırma alanı olan Karataş ilçesi tarihi ve coğrafi özellikleri, nüfusu, ekonomik ve sosyo-kültürel yapısı yönünden tanıtılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, ilgili konuların Türk halk kültürünün yazılı kaynaklardan elde edilen verileri üzerinde durulmuş; ardından Karataş ilçesinden elde edilen sözlü halk kültürü ürünlerine yer verilerek yöre kültürünün Türk halk kültürü içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Her bölümün sonunda değerlendirmeye yer verilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde Karataş anonim halk edebiyatı incelenmiş, manzum, manzum-mensur, mensur anonim halk edebiyatı ürünlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Karataşlı bir âşık hakkında bilgiye ve âşığın şiirlerine yer verilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda, Karataş halk kültürü içerisinde, Türk halk kültürünün geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren inanış ve izlerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study ? Adana Province Folk Culture Research Karatas District? respectively analyzes the birth, circumcision, military, marriage and death traditions which are in a period of transition and the beliefs manifested around them, bayrams? ceremonies and fests, folk beliefs, folk kitchen, folk doctor and the products of anonymous folk literature.In the first part of the study historical, geographical and socio-culturel information is given about Karataş.In the second part of the study, Turkish folk culture?s written sources are focused on and the folk culture products are placed, the place of the culture of Karataş is tried to establish in Turskish culture. At the end of each chapter, there exists an assessment.In the third part of the study, Karataş?s anonymous folk litarature is analysed and the place is given for the products of the verse, verse-prose and prose anonymous folk literature in Turkish public culture and Karataş? s public culture is mentioned. The third part of the study is about a poet from Karataş and his poems.In conclusion, Turkish folk culture?s beliefs and traces which have been moved up to the present from past in Karataş?s folk culture are encountered.