İmam Birgivî'nin Avâmil ve İzhâru'l Esrâr'ının incelenmesi
Examining the Imam Birgivî?s Avâmil and Izhâru?l-Esrâr
- Tez No: 294441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Birgivî Mehmed Efendi (d. 929/1523-ö. 981/1573), 16. yüzyılda yaşamış bir Osmanlı âlimidir. Bu çalışma Birgivî'nin Avâmil ve İzhâru'l-Esrâr'ı hakkındadır. Araştırmamız dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm çalışmanın giriş bölümüdür. Burada çalışmanın konusu, amacı ve metodu açıklanmaktadır.İkinci bölümde, İmâm Birgivi'nin hayatı, hocaları, talebeleri, kişiliği ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir.Üçüncü bölümde, ?Avâmil? risâlesi, özellikleri, muhtevâsı ve eser hakkında yapılan çalışmalar açısından incelenmektedir.Dördüncü bölümde de ?İzhâru'l-Esrâr? kitabı, özellikleri, içeriği ve eser hakkında yapılan çalışmalar açısından ele alınmaktadır.Sonuç bölümünde ise her iki eser özet bir şekilde değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Birgivî Mehmed Efendi (929/1523- 981/1573) is one of the Ottoman scholars who lived in XVIth century. This study gives information about Imam Birgivi?s Avâmil and Izhâru?l-Esrâr. This research consists four parts.The first part is introduction part. It aims the subject of this study, the purpose and expression of the method.In the second part, it gives information about Birgivi Mehmed Efendi?s life, teachers, pupils, science of personality and presentation of his works.In the third part, it gives information about ?Avâmil?, its specialities and the works that was made about it.In the fourth part, it, too, gives information about ?İzhâru?l-Esrâr?, its specialities and the works that was made about it.In the end of the study, it was made the assesment of ?Avâmil? and ?İzhâru?l-Esrâr? briefly.