Selçuk Baran'ın hayatı-eserleri-sanatı
The life-work-art of Selçuk Baran
  1. Tez No: 294468
  2. Yazar: DERYA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarından Selçuk Baran, döneminde değeri anlaşılamamış edebî başarısı ölümünden sonra fark edilmiş talihsiz yazarlarımızdandır. Hukuk Eğitimi almasına rağmen çocukluğundan itibaren ilgili olduğu edebiyata yönelmiş, en fazla hikâye türünde eserler kaleme almıştır. Eserlerinde daha çok mutsuz, hüzünlü kadınlara, hayata tutunamayan erkeklere yer vermiştir. İçine kapanık yazar, sağlığında edebiyat sahasında fark edilmemiş olmanın üzüntüsünü yıllarca yaşamış ölmeden önce günlüklerine yazmıştır. Tüm bunlara rağmen dile hâkimiyeti, dil ve üslubundaki kalitesi ile sonradan takdir toplayan yazar edebiyatımızın önemli isimlerindendir.Bu tezin amacı, Selçuk Baran'ı ?Hayatı, Eserleri ve Sanatı? çerçevesinde incelemektir. Böylelikle yazarın Türk Edebiyatındaki konumu tam olarak belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Selçuk Baran, one of the women of letters in the Republican Era, is one of our infectious writes whose literature success was recognized after his death. Although he received law education, he turned towards literature, which he had interested in since his childhood, and mostly wrote short stories. In his works, he gave place for unhappy, desperate women and men who could not hold on to life. The author, being introvert, experienced the sadness of not being noticed in the literary circles and wrote about this in his dairies before his death. In spite of all these, the author, whose quality in language and style won general approval after his death, is one of the important names in our literature.The aim of this thesis is to study Selçuk Baran in terms of his ?Life, Works and Art?. Thus, the position of the author in Turkish Literature will be determined definitely.