Selçuk Baran'ın hayatı, sanatı ve eserleri
Selçuk Baran's life, art and works
- Tez No: 416114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA BAŞKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Selçuk Baran modern Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biridir. O, yazı hayatının ilk dönemlerinde önemli edebiyat ödülleri almış, eserleri ses getirmiş, belli düzeyde takip edilmiş ancak bir süre sonra unutulmuş, eski ilgiyi görememiştir. Son yıllarda hakkında yapılan araştırmalar artmış, eserleri yeniden okurla buluşmuş, adına öykü ödülü verilen bir yazar durumuna gelmiştir. Bu eserde Selçuk Baran'ın hayatı, sanatı ve eserleri incelenmiştir. Yazarın hayatına dair bilinen ve bilinmeyen yönleri, yazarlık serüveni, bilinen eserleriyle birlikte bilinmeyen eserleri de tespit edilerek onun Türk edebiyatındaki yeri ve sanatının nitelikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Selçuk Baran is one of the leading Turkish shortstory writers. She received significant awards in literature in her early years of writing; her works made a great impact and were influencial to a certain extent; however, the influence of her works faded away soon and didn?t catch the same interest anymore. On the other hand, in recent years the studies carried out about her have increased and her works began to meet readers again. In this study, the focus is on Selçuk Baran?s life, art and works. Her place in Turkish literature and the aspects of her art have been studied by determining the vague or unknown sides of her life, her adventure in writing.