Ebû Saîd el-Harrâz'ın Kitâbu'l-Keşf Ve'l-Beyân, Kitâbu'l-Hakâik ve Kitâbu'l-Ferâğ adlı üç risalesindeki tasavvufî görüşleri
Abû Sa'îd al-Kharrâz?s apprehension of sufî theory in the writings of him (Kitâb al-Kashf wa-al-Bayân, Kitâb al-Ferâgh, Kitâb al-Haqâiq)
  1. Tez No: 249732
  2. Yazar: NAİLE BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Baltacı, Naile, Ebû Sa`îd El-Harrâz'ın Kitâbu'l-Keşf Ve'l-Beyân, Kitâbu'l-Hakâik ve Kitâbu'l-Ferâğ Adlı Üç Risalesindeki Tasavvufî Görüşleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç Dr. Hülya Küçük, Konya 2009, XV+154 s.Ebû Sa`îd Ahmed b. Îsâ el-Harrâz (v. 286/899) Müslüman düşünür ve mutasavvıfların önde gelenlerindendir. III/IX. yy.da Bağdad'ın sufi çevrelerinde saygın bir yeri vardır. Klasik tasavvufi yapının şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır.Biz bu çalışmamızda Ebû Sa`îd el-Harrâz'ın Kitâbü'l-Keşf ve'l-Beyân, Kitâbü'l-Ferâğ ve Kitâbü'l-Hakâik adlı yazmalarından hareketle tasavvufî görüşlerini ortaya koymaya çalıştır.Çalışmamızın giriş bölümünde Harrâz'ın hayatı, eserleri, talebeleri ve sufî hocaları hakkında bilgi verdik.Birinci bölümde Harrâz'ın adı geçen üç adet yazma eserinin asıllarına ve tercümelerine yer verdik.İkinci bölümde ise Harrâz'ın yazmalarından çıkardığımız (fenâ, bekâ, muhabbet, marifet, arif, velî, sıdk, tevekkül gibi) tasavvufî haller, makamlar ve kavramlar hakkında onun görüşlerini ortaya koyduk. Aynı bölümde tasavvufî tecrübenin zirve noktası olarak kullanılan ve Harrâz tarafından temellendirildiği ifade edilen fenâ ve bekâya özel bir yer ayırdık.Çalışmamızı bir sonuç bölümü ile noktaladık.
Özet (Çeviri)
Baltacı, Naile, Abû Sa`îd al-Kharrâz?s apprehension of sufî theory in the writings of him (Kitâb al-Kashf wa-al-Bayân, Kitâb al-Ferâgh, Kitâb al-Haqâiq), Master Thesis, Advisor: Doç. Dr. Hülya Küçük, Konya 2009, XV+154 p.Abû Sa`îd Ahmad b. Îsâ al-Kharrâz (d. 286/899) is one of the important Muslim thinkers and Muslim mystics (sufi). He was a leading figure of the Sufî circles of Baghdâd in the 3rd/9th century. al-Kharrâz soon became an outstanding founder of a classical edifice of Sûfî theory and language.In this study we discussed Abû Sa`îd al-Kharrâz?s apprehension of tasawwuf/sufî theory in the writings of him (Kitâb al-Kashf wa-al-Bayân, Kitâb al-Ferâgh, Kitâb al-Haqâiq).In the introduction, we studied Kharrâz?s biography, his life, works, companions, students and the Sûfî masters of him.In the first chapter, we dealt with writings of Abû Sa`îd al-Kharrâz and their interpretations. In the second chapter, we scrutinized the conceptions of Kharrâz in his writings (al-fenâ wa al-baqâ, mahabbat Allah, al-ma?rifah, arif, walî, sidq, tawakkul etc.).In the same chapter, we refered that al-Kharrâz developed the influential theory of al-fenâ wa al-baqâ which became a watchword of Sûfism for the apex of mystical experience.The presented study has ended with conclusion.