Down sendromu çocukların giysilerden kaynaklanan giyinme problemleri ve giysi tercihleri
Children?s with ds clothing problems caused by their clothes and their clothing preferences
- Tez No: 294478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAFİZE PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Down Sendrom'lu çocuklar genel özellikleri ve kas yapılarındaki yetersizlikler nedeniyle özel giysilere gereksinimi olan engelli bireyler arasında yer almaktadırlar.Son yıllarda ülkemizdeki DS' lu çocuk sayısı göz önünde bulundurulduğunda, onların motor gelişim özelliklerine uygun, özel giysilere gereksinimi olan tüketiciler arasında azımsanmayacak sayıda olduğu söylenebilir. Bu giysiler DS' lu çocuklara kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra onların psikolojik ihtiyaçlarını karşılayarak bağımsızlık düzeylerini arttıracağı gibi çevrelerini de olumlu bir şekilde etkileyeceğinden büyük önem taşımaktadır.Bu araştırma; DS' lu çocukların giysilerden kaynaklanan giyinme problemlerini ve giysi tercihlerini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Araştırmanın verileri, anket yoluyla DS' lu çocukların ailelerinden toplanarak analizleri yapılıp, sonuçları tablolar halinde sunulmuştur.Araştırmanın sonuçlarına göre, giyinme ve soyunma esnasında DS' lu çocuklar, giysi formu ve model özelliği ile ilgili problemler yaşamaktadırlar.DS' lu çocuklar giysilerin önünü-arkasını, tersini-düzünü ayırt ederken zorlanmaktadırlar.DS' lu çocukların giysilerindeki giysiyi kapamaya yardımcı olan materyallerin seçiminde, onların bağımlılık düzeylerini azaltacak kapamaların tercih edilmesi gerektiği belirlenmiştir.DS' lu çocuklar için üst bedende en çok tişört- kazağın, alt bedende ise lastikli pantolonun daha işlevsel ve DS' lu çocukların hareket sınırlılıklarına uygun olduğu tespit edilmiştir.DS' lu çocuk sahibi ailelerin çocuklarına giysi seçerken işlevsel özelliklere sahip, hareket sınırlılıklarına ve fiziksel özelliklerine uygun tasarlanmış giysilere ihtiyaç duydukları edinilen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Because of their general characteristics and deficiencies in the structure of muscle, Children with Down syndrome place in the disabled persons who need special clothing.In recent years, considering the number of children with DS in our country is not small among consumers who need special clothes. These clothes are not only easy to use but also increase their independence level by satisfying their psychological needs. In addition to these, they are crucial because of their positive effect to their environment.This research has planned and conducted to identify children?s with DS clothing problems caused by their clothes and their clothing preferences.Research data which had been collected from children?s with DS families thorough surveys has been analyzed and its results have been presented.According to research findings, children with DS live problems about clothing form and model property during dressing and undressing.Children with DS experience difficulties when they distinguish reverse-straight and back-front of clothes.In order to choose materials which helps to hide clothes of children?s with DS clothes, closing that decrease their dependence level should be chosen.It was identified that T-shirt-sweater for upper body, rubber pants for lower body is more functional for children?s with DS movement.One of the outcomes of the research shows that families who have children with DS need clothes which are designed suitable for their physical properties and limited movement, have functional properties.