İslam Borçlar Hukukunda hata
Error (mistake) in Islamic Law of Obligations
- Tez No: 294492
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEKİN GÖKMENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İslam hukukunda ortaya konan hata nazariyesi, bir taraftan kişinin gerçek iradesini ihmal etmemeye diğer taraftan da hukuki işlemlerde güven ve istikrarı sağlamaya yönelik tedbirler getirmektedir.Hata, çağdaş literatürde ?Galat? terimiyle ifade edilmektedir. İslâm hukukunda konu edilen hata teorisinin mahiyeti ile Türk hukukundaki hatanın mahiyeti bazı noktalarda önemli farklar barındırmaktadır.Hata teorisi konusunda İslam hukukunun en önemli özelliği, akit nazariyesi esas alınarak temellendirilmesidir. Hatanın, akdin kurucu unsurları, inikat, sıhhat ve bağlayıcılık şartlarından birisinin veya bir kısmının bulunmaması sonucunu doğurduğu hallerde hata etkili olmakta, değilse itibara alınmamaktadır.?İslâm Borçlar Hukukunda Hata? isimli tezimiz, ?Giriş? ve ?Sonuç? kısımları hariç üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmamıza temel teşkil etmesi için hukuki işlem, irade beyanı ve irade ile beyan arasında meydana gelen uyuşmazlık halleri ele alınmıştır.İkinci bölümde hatanın tanımı, hata-galat ilişkisi, hata ile ilişkili kavramlar, borçlar hukuku dışında hata halleri, hatanın hukuk sistemlerindeki yeri ve çeşitleri üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde ise hatanın hukukî sonuçları ile hataya itibar edilen ve edilmeyen haller irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theory of error (mistake) in Islamic law on the one hand aims to give importance to the true will of the person and on the other hand takes measures to ensure for confidence and stability in contracts.Error in modern literature of Islamic law is expressed the by the term ?ghalat?. The theory of error in Islamic law is in some terms different from the Turkish law?s theory of error.The dissertation is divided into three chapters followed by a conclusion. In order to build a basis for the research, the first part deals with some critical terms such as legal transactions, declaration of intent, improprieties between intention and declaration.In the second chapter, the issues dealt with are: the definition of error, the relation between khata and ghalat, legal terms connected with error, error occasions outside the law of obligations, its comparative place in legal systems and different types of error.The third chapter deals with the legal consequences of error and different situations where error is either tolerated or regarded effective.