Günümüz Kazakistan'ında aile ilişkilerindeki bazı örfi uygulamaların fıkhî açısından incelenmesi
The evaluation of some customary family practices in contemporary Kazakhstan in terms of Islamic Law
  1. Tez No: 294500
  2. Yazar: YKYLASKHAN MAİLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kazak halkının örfi uygulamaları İslâm öncesi inançlara kadar uzanmaktadır. İslâm öncesi Kazak halkı Mecusilik ve Şamanizm'den çok etkilenmiştir. Ailedeki örfi uygulamaların bu iki inançtan kaynaklandığını görmekteyiz.IX-XIII. yüzyıllar arasında İslâmiyet Kazaklar arasında yaygınlaşmaya ve yerleşmeye başlamıştır. Bu tarihlerde Kazakların eski inançlarıyla İslâm inançları, örfi uygulamalar sahasında bazen çatışmışsa da, zaman içinde İslâm inançlarına ters düşen örfler terk edilmeye başlanmış, İslam inancına uygun olanları ise devam etmiştir. XVII. asırdan itibaren Rusların Kazak topraklarında işgalci politikalarını uygulamasından sonra, Kazak halkının aile örflerine ve inançlarına maddi ve manevi zarar verdiği görmekteyiz. Ruslar, Kazakların kendi örf ve inançlarını unutturmaya çalışmış ve ateizm inancını yaymışlardır. Kazakistan Cumhuriyeti'nin 1991 senesinde bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte, unutturulmuş olan milli örflere hızla geri dönüş başlamıştır ve bu kapsamda, aile örflerine de geri dönüş olmuştur.Tez çalışmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel olarak Kazak halkının örfi uygulamaları anlatılmaktadır. Birinci bölümde ise İslâm hukukunda örfün yeri ve önemi tespit edilmiştir. Son üç bölümde ise Kazak halkının Aile örfleri İslâm hukuku açısından incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Customary practices of the Kazakh population dates back to pre-Islamic days. Kazakh people during the pre-Islamic era, were influenced by shamanism and Zoroastrianism. We observe that customary practices in the Kazakh family stem from this two pre-Islamic beliefs.Between the 9th-13th centuries, Islam began to spread and settle among the Kazakh people. During these eras, although the old beliefs and the Islamic faith have conflicted in the field of customary practices, over time, practices and customs contrary to the faith of Islam began to be abandoned, and others that are appropriate with Islamic beliefs were continued. After the 17th century when the Russians invaded the territory of the Kazakh people, due to the policies of Russians, we see the material and moral damage in the Kazakh family customs and practices. The Russians, tried to make the Kazakh people forget their own customs and beliefs and spread the ideology of atheism among them. In 1991, together with the independence of the Republic of Kazakhstan, a quick return to the forgotten national customs and practices started, and in this context, there is also return to national family customs.This dissertation consists of an introduction and four parts. in the Introduction, customary practices of the Kazakh population are described in general. The first part deals with the place and importance of custom in Islamic law. The next three parts deal with the evaluation of the Kazakh peoples family customs in terms of Islamic law.