Yerel yönetimlerde stratejik yönetim yaklaşımı: Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde uygulanan yöntemlerin karşılaştırılması
Strategic management approach for local government: Comparison of methods applied in Ankara and Bursa Metropolitan Municipalities
- Tez No: 294512
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF ÇUKURÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde, küreselleşmeye paralel olarak bilim ve teknoloji alanlarında çok hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu sebeple eldeki kaynakların etkin bir şekilde kullanılması amacıyla, gerek kamu sektörünün gerekse özel sektörün planlamaya verdiği önem artmıştır. Son dönemin kilit kavramı olan ?strateji? ile toplam kalite yönetimi, stratejik planlama, stratejik yönetim gibi özel sektör kökenli yönetim modellerinin odak noktasını oluşturmaktadır. Stratejik yönetimin özel sektör kaynaklı bir yönetim yaklaşımı olması dolayısıyla kendine has özellikleri bulunan kamu örgütlerine uyarlanmasında bazı sorunlarla karşılaşılması doğaldır. Ancak anlayış olarak stratejik düşünceyi içselleştirememiş ve başarılı olacağına inanmayan kamu örgütlerinin stratejik yönetimin uygulanmasında başarılı olması beklenemez. Kamu yönetimi birimlerimizden olan belediyeler için de söz konusu sorunlar geçerlidir. Böylelikle belediyelerde stratejik yönetimin nasıl algılandığının ortaya konulması özel sektör kaynaklı bir yönetim tekniğinin belediyelerde başarıyla uygulanıp uygulanamayacağı hakkında fikir verebilecektir.Çalışmanın birinci bölümünde; stratejik yönetim süreci genel olarak ele alınmaktadır. İkinci bölümde, yerel yönetimler kavramı üzerinde kısaca durulduktan sonra, kamusal alanda stratejik yönetim yaklaşımı ve bu yaklaşımın uygulanma ihtiyacını doğuran temel sebeplere değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinde uygulamaya konulan stratejik yönetim ve planlama çalışmalarına değinilecek ve karşılaştırmalı olarak anlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Studies related to the restructuring of public administration in Turkey in particular and the world in general have still been conducted. Strategic management approach the utility of which has been proven in the private sector in providing services more efficiently and productively is considered to be put into practice in public administration to sort out the problems. As strategic management to public sector organisations can naturally lead to some problems be as it may, those public organisations which are resistant to the idea of strategic thought and which do not believe in success can not succeed in putting strategic management into practice. These problems are the case for the municipalities as public administration units. It is believed that application of strategic management in municipalities might give an idea about the extent to which a private sector based approach can succeed.The first part of the study strategic management process in general is discussed. The second section focuses briefly on the concept of local governments, after the strategic management approaches in public space and the need for implementation of this approach lead to the fundamental reason was mentioned. The third and last section, Ankara and Bursa Metropolitan Municipalities introduced strategic management and planning work will be mentioned and will be explained in comparison.