The inner conflicts of women in Meena Keshwar Kamal's and Sylvia Plath's pomes
Meena Keshwar Kamal ve Sylvia Plath şiirlerinde kadınların iç çatışmaları
  1. Tez No: 294513
  2. Yazar: AHMAD RESHAD JAMALYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ZAFER SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma iki kadın şair Meena Keshwar Kmala ve Sylvia Plath açisından, İngiliz ve Farsça dillerindeki farklılıkları da gözeterek kadınnın iç çatışmasını incelemektedir. Bu çalışmada, iç çatişma, duygu, özgürlük, kadınlar ve şiirlerin analizleri detaylı bir şekilde incelenmektedir.Meena Keshwar Kamal ve Sylvia Plath'ın şiir seçkılerınde hayatlarındaki duygu ve problemleri ifade etme hususunda neredeyse aynı duygular vardır. Bu şairlerin şiirlerine baktığımız zaman, özgürlük ve çatışmayı duygularında ifade etmekte benzer bir üsluba sahip olduklarını görürüz. Yazdıkları şiirler gerçeği aydınlatma noktasında ortak görüşü paylaştıkları için, şiir sanatı açısından başkalarının daha derin bir şekilde takdirini kazanmak için psikolojik açıdan göz önüne alınmıştır.Hem Kamal hem de Plath'ın nazmında, ruha tekabül eden güçlü kaynaklar olarak kadın çatışmasının, özgürlüğün ve ayrımcılığın yararlı işlevler vardır. Dahası, dilleri oldukça yalın ve anlamlı, ve her birinin şiirinde, şiirlerini çalışırken temel korku olarak hizmet eden hayat ve insan arzuları arasında bir ilişki bulunmaktadır.Bu tezin amacı, şairlerin nasıl gerçek hayatlarında aynı düşüncelere sahip olduklarını ve seçilen şiirlerde aynı duyguları ifade ettiklerini keşfetmektir. Bu tez giriş ve sonuç bölümleri dışında dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Afganistan ve farklı rejimler sırasında kadının karanlık çağı hakkındadır. İkinci bölümde McCarthycilik Dönemi ve American Kadınının yaşamı incelenecektir. Üçüncü bölüm her iki yazarın yaşam öyküleri ve edebi çalışmalarını açıklayacaktır.Sonuç olarak, ulaştığım derleme neticesinde, iki yazar farklı kültürlerden olmalarına rağmen, branşları ve duyguları aynıdır. Yanılsama, özgürlük, ayrımcılık ve toplumdan çatışma gibi benzer duygulara işaret etmektedirler. Tezi yazma sürecinde kullanmış olduğum yöntem ve analizlerin okuyucunun şiir sanatını takdir etmesine ve zevk almasına yardım etmesini temenni etmekteyim.
Özet (Çeviri)
This study examines the inner conflict of women from the aspect of two female poets Meena Keshwar Kamal, and Sylvia Plath, considering the varieties of English and Persian languages. In this work, different elements such as inner conflict, emotion, freedom, women and critical analyses of the poems are studied in detail.Meena Keshwar Kamal?s and Sylvia Plath?s collection of poems are almost have the same essence in expressing their feeling and problems from their life. These poets have a similar style in expressing their feeling about freedom and conflict by referring to poetry. Since the poems that they wrote share common point of view in enlightening the truth, they have been considered from psychological angle to enable others in order to have a deeper appreciation for their poetry.In both Kamal?s and Plath?s poetry, there are useful functions of women conflict, freedom, and discrimination as a powerful sources which refers to the soul. Moreover, their language is very simple and meaningful and in each of their poetry there has been found a relation between life and human aspiration which served as the main fear in studying their poetry.The main aim of this thesis is to discover how the two poets have similar thoughts in their own life and by stating the same feelings in the selected poems. This thesis consists of four chapters apart from the Introduction and Conclusion. This first chapter is about Afghanistan and dark era of women during different regime. In second chapter McCarthyism period and life of American women will be studied. The third chapter will explain the biography and literary works of both poets.Finally, in the conclusion, I have reached a blend that although the two poets are from different culture and come from different religion; their major and feelings are the same. They point to a similar sense of experience such as illusion, freedom, discrimination and conflict from their society. I hope the methods and analysis that I have used during writing this thesis will help the reader in order to appreciate and enjoy the poetry.