Ceza Muhakemesinde bilirkişilik
Expertness in Criminal Procedure
- Tez No: 294516
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ONURSAL CİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dava konusu eylemin gerçekten işlenip işlenmediği, işlenmişse kim tarafından ve nasıl işlendiği gibi konulara cevap arayan ceza yargılamasında, hakimlik mesleğinin gerektirdiği genel ve hukuki bilgi ile çözülmesi olanaklı konular dışında, mahkeme bazen delilleri değerlendirebilmek için çözümü özel ve teknik bilgiyi gerektiren uzmanlık bilgisine gereksinim duyabilir. Mesleği hukukçuluk olan hakimin bu gibi hallerde bilirkişilerden faydalanması kaçınılmazdır.Temelde usul hukukunu ilgilendiren bir konu olmakla birlikte, hükmün esasına etki eden ve dolayısıyla maddi hukukla da doğrudan bağlantılı olan bu müessese ile ilgili olarak uygulamada ciddi sorunlar bulunmaktadır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda bu sorunları gidermek için bazı tedbirler öngörülmüştür. Bu çalışmada yeni usul yasası çerçevesinde yargılama faaliyetinde bilirkişilik kurumunun anlaşılabilmesi için; bilirkişiliğin tarihsel gelişimi, mukayeseli hukuktaki düzenlemeler, bilirkişiye başvurma, bilirkişinin seçimi, resmi bilirkişilik, bilirkişinin raporunu hazırlaması, bilirkişinin hak ve sorumlulukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure, which seeks answers to the subjects such as, whether the matter in dispute is really committed or not and if committed, by whom and how it is committed, the court may sometimes be in need of expertise that requires special and technical know-how in order to evaluate the evidence, except for the matters that can be solved with the general and judiciary knowledge that is required for judgeship. It is unavoidable for the judge, whose occupation is law, to make use of the expert witness in such circumstances.As well as it regards the law of procedure fundamentally, there are serious problems in the implementation concerning this establishment, which affects the basis of judgment, and accordingly, is directly associated with the material law as well. In order to solve these issues, some precautions are foreseen in The Code of Criminal Procedure, numbered 5271. In this work, within the scope of the new law of procedure, for the institute of expertise to be recognized in the act of trial, the historical development of the expertise, the regulations in the comparative law, referring to the expert, selection of the expert, official expertise, preparation of the report by the expert, right and liability of the expert are studied.