Ömer Nasuhi Bilmen ve tasavvufî görüşleri
Omar Nasuhi Bilmen and his opinions on sufism
- Tez No: 294529
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tasavvuf, İslam'ın kalbî ve rûhî hayatını Hz. Peygamber (S.A.V) ve O'nun ?Üsve-i Hasene? kimliğini en iyi şekilde model almaya çalışan sahabîlerin hayatlarını yaşama arzusundan doğmuştur. İman Akaid-Kelam, İslam Fıkıh, İhsan ise Tasavvuf ilmini oluşturmuştur.Bu çalışmada yakın çağımızda yaşamış ve bir çok alanda önemli eserleri bulunan Bilmen'in Tasavvuf ilmine, konularına ve kavramlarına yaklaşımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism was born because of the desire to live their lives as Companions who tried to get the heart and the spiritual life of Islam and the identity of Hz. Muhammed (S.A.V)?s“Üsve-i Hasene”as a model in the best way. Faith comprised Akaid-Kalam,Islam comprised Islamic Jurisprudence, and Ihsan has created the science of Sufism.In this study, no only the concepts and issues of Sufism but also approaches of Bilmen who lived close to our age and had a lot of important works were discussed