Using graphic novels to improve reading comprehension skills at EFL classrooms
İngilizce'nin yabancı dil olarak kullanıldığı sınıflarda okuma-anlama becerilerini geliştirmede grafik romanların kullanımı
  1. Tez No: 294528
  2. Yazar: HASAN ÇAĞLAR BAŞOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE SARİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, ister dil becerilerinin öğretildiği sınıflar, ister okumanın, edebiyat veya ileri okuma ve yazma dersleri gibi anaakım derslerinin parçası olduğu ve İngilizce'nin yabancı dil olarak kullanıldığı sınıflarda, grafik romanların standard romanlar kadar etkin kullanılıp, kullanılamayacağınının araştırılmasını kapsar.Araştırma, Selçuk Universitesi A.K Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği Anabilimdalı'nda okuyan ve İleri Okuma ve Yazma dersi alan birinci sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, kontrol guruplu toplam 67 öğrenci oluşturmaktadır.Çalışmanın gerçekleştirilmesinde, nicel verilerden ve analizlerden yararlanılmıştır. Bunun yanısıra öğrenci görüşleri ve ders sırasındaki tepkiler kayıt altına alınmış ancak bunlar bu çalışmanın sonuçlarının ortaya konmasında kullanılmamıştır. Bu çalışmada kontrol grubuna Paul Auster'ın City of Glass adlı eseri verilmiş ve çalışma içerisinde belirtilen okuma ve anlama stratejileri bu metin üzerinde uygulanmıştır. Deney grubuna aynı romanın Paul Karasik ve David Mazzucchelli tarafından adapte edilmiş ve dili sadeleştirilmemiş olan grafik adaptasyonu verilmiş ve aynı okuma ve anlama stratejileri metin uzerinde uygulanmıştır.Çalışma başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına genel okuduğunu anlama seviyesini ölçen, geçerliliği ve güvenilirliği hesaplanmış bir test verilmiş, testin sonunda seviyelerinin eşit olduğu görülmüştür. Sekiz haftalık çalışma sonunda aynı test tekrar verilmiş, ayrıca okunan romanla ilgili ikinci bir test verilmiştir. Test sonuçlarının SPSS 18 ile değerlendirilmesi sonucunda, tüm testlerde her iki gurubun da gelişme gösterdiği ve roman ile ilgili yapılan testte görsel hafızanın çalıştırılmasını grektiren sorularda deney grubunun kontrol grubundan daha başarılı olduğu ancak, toplam sonuçlarda her iki gurup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Çalışma sonuçları grafik romanların, okuma ve anlama becerilerini geliştirmede standard romanlar kadar etkili kullanılabileceği görüşünü desteklemektedir, ancak bu tür romanların standard romanlardan daha etkili olabileceğine dair bir sonuca rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study sought to determine whether or not graphic novels can be used as effectively as the standard novels either in EFL language learning classes or main stream classes in EFL such as literature and Advanced Reading and Writing.The study has been carried out at Selcuk University, Faculty of Education on freshmen at English Language Teaching department. The population of the study consists of 67 participants within a control group and experimental group.Quantitative data was used to evaluate the results of this study. Students? views and reactions were also recorded but not used for the evaluation of the results. The control group has read City of Glass by Paul Auster, while the experimental group has read the graphic adaptation of the novel by Paul Karasik and David Mazzucchelli, and the same reading strategies mentioned in this study were applied to both the groups.At the beginning of the study, a general reading comprehension test, validity and reliability of which was verified before, was assigned to the participants. After 8 weeks of practice the same test was assigned as a post test, and another test developed for the novel was assigned a week after the post test. The results were analyzed via SPSS 18 program and it was found that both groups showed progress in both tests at the same level; however the experimental group was more successful than the control group on the questions prompting the visualizing skills. Still, based on the number of total correct items on the test, level of both groups has been found similar.The results of this study support the view that graphic novels may be used as effectively as the traditional novels to improve the reading comprehension skills of the students; however the effectiveness of graphic novels compared with standard texts at improving reading comprehension skills of the students at EFL reading classes was not determined.