Nevşehir ili ve bazı ilçelerinde satışa sunulan, korunan ve sergilenen dokumaların tespiti
Sold in the province of Nevşehir and in some districts, protected and displayed fabrics detection
  1. Tez No: 294537
  2. Yazar: NEFİSE KORKUTMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Dokumaları ve Örgüleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Dokumanın insan hayatında önemli bir yer teşkil ettiği bilinmektedir. Zaman içerisinde ekonomik nedenlerin de etkisi ile yapılan bu dokumaların satışına ve pazarlanmasına başlanmıştır.Turizm açısından önemli bir bölge olarak bilinen Nevşehir ili ve ilçeleri dokuma ticareti için uygun bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bu yörede dokumacılık faaliyetlerinin uzun bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle dokuma eşya üretimi ve satışı daha yaygın olarak yapılabilmektedir. Dokuma satışı yapılan iş yerlerinde turistlerin eski tarihli dokumalara daha fazla önem verdikleri fark edilmiş ve buna yönelik çalışmalarda bulunulmuştur. Ülke genelinden ve yurt dışından ulaşılabilen eski örnekler toplanarak yurt içinde ve yurt dışında pazarlanmıştır. Bu süreçte bazı örnekler de koruma altına alınmıştır.Ayrıca bu yörenin seramik ve turizm bakımından tanınmış olması yöredeki dokumalar üzerinde yapılan araştırmaların sınırlı sayıda kalmasına neden olmuştur.Yöresel kültürün bir parçası olan bu dokumaların tespiti ve kayıt altına alınması gerekmektedir.Aynı zamanda bu çalışma, bölgede yapılan dokuma ticaretinin yapısını yansıtan ve önemli örnekleri içinde barındıran bir kaynak niteliği taşımaktadır.Araştırmanın giriş bölümünde, araştırmanın tanımı, amacı ve önemi, sınırları, literatür özetleri, Nevşehir ili ve ilçeleri hakkında genel bilgiler ve dokumacılık hakkında genel bilgilere yer verilmiştir.İkinci bölümde izlenen yöntem üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde Nevşehir ili ve bazı ilçelerinde satışa sunulan, korunan ve sergilenen dokumaların özelliklerinin incelendiği katalog yer almıştır.Dördüncü bölümde araştırma ile ilgili verilere ve bu verilerden elde edilen bulgulara göre oluşturulmuş tablolara, tablo yorumlarına yer verilmiştir.Araştırmanın sonunda tablolardan çıkarılan sonuçlar ve yazılı, canlı kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında Nevşehir ili ve bazı ilçelerinde satışa sunulan, korunan ve sergilenen dokumaların günümüzde bulunduğu durum tespit edilmiş, konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It?s known that weaving has an important place in human life.In time, with the effect of economical reasons, the sale and marketing of these weavings was started.Known as an important area for tourism, the counties and the province of Nevsehir has a suitable structure for weaving trade.At the same time, weaving activities are known to have a long history in this region.Therefore, the production and sale of woven goods can be made more widely. It?s recognized that the tourists gave more importance to the old-dated weavings at the shops and works were made according to it. Old examples from around the country and abroad, which can be collected,were marketed in the country and abroad. Some examples have been preserved in this process.The fact that this region is also known for ceramics and tourism caused a limited number of studies on weavings in the region.Being a part of the local culture, these weavings should be detected and recorded.At the same time, this study is a source which reflects the structure of the weaving trade in the region and contains important examples in itself.In the introduction part;description, purpose and importance and boundaries of the study, literature summaries, general information about Nevşehir province and districts and weaving are given.The second part focuses on the method adopted.In the third part, a catalog takes part in which the features of the weavings which are protected and exhibited and offered for sale in the province and the districts of Nevşehir are investigated.In the fourth chapter,the data about the research and the tables generated according to the findings from these data and comments about the tables are included.in the light of information obtained from written and live sources and the findings concluded from the tables at he end of the study, the situation of the weavings which are offered for sale, protected and displayed in some districts and the province of Nevsehir today has been identified, suggestions are made on the subject.