2007-2008 yıllarında Belentepe ve Mengefe yöresindeki sondajlarda ortaya çıkarılan amphora dipleri ve mühürlü amphora kulpları
In 2007-2008 Belentepe year and region Mengefe handle and bottom of amphorae coming from the drilling
- Tez No: 294539
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Antik dönem deniz ticaretinde önemli liman kentlerinden olan Keramos'un Belentepe ve Mengefe Mevkilerinde, başkanlığını Prof. Dr. Ahmet A. Tırpan'ın yürüttüğü kurtarma kazıları 2007-2008 yıllarında yapılmıştır. 2007-2008 yıllarında yapılan kurtarma kazılarında ele geçen amphora kaideleri ve mühürlü amphora kulpları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.Khios, Knidos, Kos, Lesbos, Rhodos, Samos (Sisam) Adası ve Sinop antik kenti gibi belli başlı merkezlerin amphora kaideleri incelenmiş, Belentepe ve Mengefe Mevkilerinde yapılan kurtarma kazıları sırasında ele geçen amphora kaideleri ve mühürlü amphora kulpları değerlendirilerek hangi antik kente ait olabileceği konusunda bir gruplandırma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda, 2007-2008 yıllarında kurtarma kazıları yapılan Belentepe ve Mengefe yerleşim alanlarında ele geçirilen amphora kaidelerinin ve mühürlü kulpların, alanlarda ortaya çıkarılan zeytinyağı ve şarap işlikleri, mimari kalıntılar ve arkeolojik buluntular göz önüne alınarak, hangi kentlere ait oldukları ve üretim tarihleri belirlenmeye çalışılmıştır. Söz konusu olan alanlarda ele geçirilen ve kökenleri belirlenerek gruplandırılan amphora kaidelerinin ve mühürlü kulpların, yerleşim alanlarında hangi dönemden itibaren ne oranda kullanım gördükleri, üretilen ve tüketilen, ticareti yapılan malların ve bu alanların sosyo-ekonomik durumları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Which were the important port cities of the ancient maritime trade Belentepe and Mengefe sites of Keramos rescue excavations were conducted by the presidency of Prof. Dr. Ahmet A. Tırpan in 2007-2008.Uncovered amphorae bases and stamped amphora handles in 2007-2008 digs constitute the subject of this study.Chios, Knidos, Kos, Lesbos, Rhodes, Samos (Sisam) Island and the major centers such as the ancient city of Sinop amphorae bases were examined, and evaluating the possibility of which ancient city they belong unearthed amphora bases and sealed amphorae handles during the rescue excavations of Mengefe and Belentepe positions a grouping made. In result of these activities, the rescue excavations in 2007-2008 Belentepe and Mengefe residential areas seized bases and sealed amphorae handles, uncovered olive oil and wine presses, architectural remains and archaeological finds, taken into account and which cities they could belong to and determining of the manufacturing dates been studied. Seized in the areas in question and grouped by determining the origins, amphora bases and sealed amphorae handles, which in urban areas the beginning period of usage and rate of usage, produced and consumed, traded goods, and the socio-economic status of these areas tried to determine.