Laser diyotlu spektrometre yapımı ve absorpsiyon ölçümleri
- Tez No: 29456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
- v - ÖZET Yüksek güçte monokromatik ısın gerektiren spektroskopik uygu lamalar için, laserler ideal ışık kaynaklarıdır. Son yıllar da geliştirilen laser diyotlar, yarıiletken bir ışık kaynağı olarak endüstri ve elektronikte kullanımı artan bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Koherent ve monokromatik ışın kaynağı olan laserler analitik kimyada da gittikçe artan bir uygulama alanı bulmaktadır. En önemli avantajları, düşük güç tüketimi, ucuz ve hızlı olmalarıdır. Laser diyotlu spektrometre (LD-NIR) '1er absorbans yapan türlerin tayininde en az ticari çift-ışm yollu spektrofotometreler kadar veya daha duyarlı dır. Bu çalışmada, laboratuvar imkanlarımızla laser diyotlu bir spektrometre kuruldu. Bu spektrometre kullanılarak çeşitli örneklerdeki silisyum, fosfat ve polifenol tayini gerçekleş tirildi. CÖ, C2H2 ve dietileter buharı gibi bazı gazların dönme spektrumları da incelendi.
Özet (Çeviri)
- V I SUMMARY Lasers are almost ideal illumination sources for spectro scopic applications, that require high-power monochromatic radiation. Recently, laser diodes are very popular gradually in use of industry and especially in electronic as a semicon4- ductor light source. Laser diodes, which are source of coherent, on monochromatic light, are also finding increasing use in analytical chemistry. Their most important advantages are low-power consumption, low cost, and fast. The laser diode spectrometer [LD-MIR] could responce detect absör- bancies as well as or better than many commercial double-beam spectrophotometers. In this study, the laser diode spectrometer was installed in our laboratory. The quantitative determinations of silicon, Phosphate and polyphenol e in various samples were carried out using the spectrometer. Also the rotational spectra of Same gases, such as CO, C2H2 and vapour of diethylether, were investigated.