The sensitive determination of ascorbic acid and routine separately and simultaneously by polarographic method
  1. Tez No: 29455
  2. Yazar: ZEKERYA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL NİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Askorbik asit ve rutin'in pH, konsantrasyon'a bağlı olarak polarografik davranışı incelenmiştir. Rutin için polarografik pKa 7.9 olarak bulundu. Askorbik asit ve rutin pH=7'dedirekt polarografik metotla (askorbik asit için 2.1 0“5 - 4.1 0-4 M ve rutin için 2.1 0-5 - 2.1 0”4 M arasında lineer değişim bulunmuştur), periodat varlığında ise, askorbik asit, rutin ve bunların karışımları indirekt polarografik yöntemle tayin edilmiştir. Direkt yönteme göre on kat duyar sonuçlar alınmıştır. Askorbik asit, rutin ve karışımları için güvenilir ve duyar indirekt*
Özet (Çeviri)
Polarographic behaviour of ascorbic acid and rutin depending on the pH, concentration were investigated.The polarographic pKa of Rutin was found as 7.9. The determination of ascorbic acid and rutin were carried out at pH = 7(the determination range, 2.10- 5- 4.10“ 4M for ascorbic acid and 2.10”5- 2.10" 4 M for rutin) by direct polarographic method, and also simultaneous determination was carried out at the same conditions. In the presence of periodate, the indirect polarographic method was used for the determination of ascorbic acid and rutin or their mixtures.The ten fold sensitive results were taken according to the direct method. A relaible and sensitive indirect polarographic method was developed for ascorbic acid or rutin their mixtures.