Menekşe lazer diyotlu fotometre ile katalitik iyot tayini
Determination of catalitic iodine with violed LD module fotometer
  1. Tez No: 232222
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsan idrardaki iyot miktarının tayini iyotun değişik hastalıklarla olan ilişkileri, hastalığın tedavisi ve teşhisi açısından önemlidir. Bu amaçla oldukça fazla çalışma vardır fakat bu yöntemlerle elde edilen sonuçlarda çelişkiler bulunmaktadır. Yöntemlerin birçoğu sıcaklığa, zamana, ortama bağlı olarak değişiklikler göstermekte, bunun sonucu olarak da yöntemin duyarlılığı azalmaktadır.Bu çalışmada iyot eksikliğini bulmak için Viyolet LD Spektrometre kullanıldı. İdrarda iyotun belirlenmesi amacıyla gençler ve çocuklar üzerinde yapılan araştırmaya göre çocuklarda % 93, gençlerde ise % 40 iyot eksikliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of iodine in human urea is very important for relationship between iodine and illness, diagnosis and treatment. There are many works about this aim but these works have contradictions. Results of these methods change for temperature, time and matrices; so sensitivity of method dicrease.In this study, Violet LD spectrometer was used for determination of lack of iodine. According to research on youngs and children for determination of iodine in urine, it was found that lack of iodine in youngs and childen is % 93 and % 40 respectively.