Konya iline ait gelinliklerin (1923-2010) fotoğraflarda incelenmesi
For the investigation of gowns photos (1923-2010) in Konya
  1. Tez No: 294565
  2. Yazar: ARZU BOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİYASE ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Gelinlik düğünlerin önemli simgesidir ve geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır; ancak gelinlikler zamanla değişiklikler göstermektedir. Geçmişimizi yansıtan, kültürümüzün parçası olan gelinliklerdeki bu değişimlerin belirlenmesi, yeni ve gelecek nesillere belgeleyerek tanıtılması ve bu özel giysilerin yaşatılması hedeflenmektedir.Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmada, Konya Ektem Fotoğraf Stüdyosuna ait yirmi bir, Çankaya Fotoğraf Stüdyosuna ait bir, aile albümlerine ait kırk sekiz adet olmak üzere toplam yetmiş adet fotoğraf incelenmiştir.Araştırmanın birinci bölümünde; problem, amaç, alt amaçlar, araştırmanın önemi, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar, ilgili yayın ve araştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde; Konya'nın tarihi, sosyal yapısı, yaşamı, düğün gelenekleri, Türk Kültüründe ve Konya ilinde gelinliklere yer verilmiştir.Katalog bölümünde yer alan fotoğraflarda Konya ili geleneksel ve çağdaş gelinliklerinde uygulanan giysi cinsleri, kullanılan malzeme, renk, uygulanan beden model ve kesim teknikleri, yaka-kol model ve kesim teknikleri, süslemede seçilen konular ve süsleme teknikleri ile gelinliği tamamlayan aksesuarlar gözlem fişleri aracılığı ile belirlenmiştir.Bulgular ve tablolar bölümünde, gelinliklerin her özelliği için tablo oluşturulmuş ve gözlem fişlerinden elde edilen veriler tablolara aktarılmıştır. Tablolardan elde edilen bulgulara göre, gelinliklerin her özelliğinin değerlendirilmesi yapılmış ve bulgular doğrultusunda sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Tablolarda; gelinliklerde uygulanan giysi cinsleri, gelinlik fotoğraflarının yıllara göre dağılımı, kullanılan malzeme, renk, uygulanan beden model ve kesim teknikleri, yaka-kol model ve kesim teknikleri, süslemede seçilen konular ve süsleme teknikleri ile gelinliği tamamlayan aksesuarlar yönünden gelinliğin kendine özgü özellikleri ortaya konmuştur.Araştırma sonucunda ise elde edilen tablolar doğrultusunda sonuca ulaşılmaya çalışılmış, konu ile ilgili bazı öneriler sunulmuştur.Araştırmanın yedinci bölümünde Konya iline ait gelinliklerin model-kesim, renk ve süsleme tekniğinden yararlanılarak çağdaş gelinlik modelleri tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wedding gowns are important symbols of weddings and keeps its significance today as well it did in the past, however, shown some changes by the time. Identifying these changes of the wedding gowns what are the parts of our culture and reflects our past, introducing these to the future generations by the documents and keeping them alive are the major targets.Seventy photographs were examined in total consisting of twenty one photographs which belong to Konya Ektem Photography Studio, one photograph which belongs to Çankaya Photography Studio and forty seven photographs which belong to family albums.Problem, aim, sub-aims, significance of the research, quantities, limitations, descriptions, related publications and other researches have taken place in the first section of the research. Description, history, significance in fashion and classification of the wedding gown, Konya traditional-contemporary wedding gowns and their properties and the accessories which complete Konya wedding gowns in the second part.Dress types applied in traditional-contemporary wedding gowns belong to Konya city, materials, colors, applied model and cutting techniques, model and cutting techniques of collar and sleeves, selected themes for attraction and attraction techniques and the accessories which complete dressing gowns were all determined by the observation labels in the catalogue section.Tables were created for every property of each wedding gown and the data what is obtained from observation labels were transferred to this table. Every property of each wedding gown were evaluated with regard to the findings what are obtained from the table and the results were tried to be had in view of these findings. Dress types applied in wedding gowns, materials, colors, applied model and cutting techniques, model and cutting techniques of collar and sleeves, selected themes for attraction and attraction techniques and the accessories which complete dressing gowns were tried to be revealed in the aspects of own unique properties in the tables.Results were tried to be had towards the obtained tables and some suggestions related to the subject were presented after the research.Contemporary wedding gowns were designed by the inspiration of model-cutting, color and attraction techniques of the wedding gowns which belong to Konya city in the eighth part of the research.