Hutabu Halid b. Safvan et-Temimi ve Akvaluhu ve Ahbaruhu adlı eserin Arap dili ve belagatındaki yeri ve değeri
Khutbas, speeches, related informations of Halid b. Safvan et-Temimi
- Tez No: 294569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde Emeviler döneminde yaşamış Bağdatlı hatip ve vaiz Ñâlid b. Óafvân'ın hayatı ve ona ait söz, hutbe ve naklettiği haberleri ihtiva eden Hutabu Hâlid b. Safvân'ın et-Temîmî ve Akvâluhû ve Ahbâruhû adlı eser konu edilmiştir.Tez, Emevîler Dönemi Arap Dili ve Edebiyatında Nesrin Durumu başlıklı bir giriş ve Hâlid b. Safvân'ın Hayatı ve Şahsiyeti ile Hâlid b. Safvân'ın Söz, Hutbe ve Naklettiği Haberlerin Arap Dili ve Edebiyatındaki Yeri ve Değeri şeklinde iki bölümden oluşmaktadır. Konu edindiğimiz bu eserin ve eserde yer alan söz ve hutbelerin sahibi Hâlid b. Safvân'ın , Arap dili ve edebiyatındaki yerini daha sağlıklı tespit edebilmek gayesiyle giriş bölümünde, Hâlid b. Safvân'ın yaşadığı Emevîler devri, siyasî ve sosyo-kültürel yapısı itibariyle ele alınarak bu dönem nesir türünün durumu ve çeşitleri hakkında bazı bilgiler verilmiştir. Daha sonra birinci bölümde müellifin hayatı, şahsiyeti ve ilmî kişiliği anlatılmıştır. Çalışmamızın en önemli kısmı olan Hâlid b. Safvân'ın Söz, Hutbe ve Naklettiği Haberlerin Arap Dili ve Edebiyatındaki Yeri ve Değeri adlı ikinci bölümde ise söz konusu eserin muhteva ve metot bakımından tahlili yapılmış, içerisindeki bazı metinler tercüme edilerek eserin Arap dili ve edebiyatındaki yeri ve değeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have tried to study the life of Ñâlid b. Óafvân who is a famous preacher and sermon in the period of the Umayyad Dynasty and his book, which is including his life, his speeches, khutbas and related informations huõabu Hâlid b. Safvân?ın et-Temîmî ve Aùvâluhû ve Añbâruhû.This thesis includes a introduction and two parts. The title of the introduction is prose in Arabic literature. The title of the first part is the life and personality of Hâlid b. Safvân?ın . The title of the second part is the importance and the value of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations in Arabic literature. In the introduction we dealt in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations inArabic language and literature in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations the position of political and socio-cultural structure of his own period with the Umayyads. This period is also given some information about the kinds of conditions and the type of prose.The first part of this thesis we described the life of SUMMARYIn this thesis we have tried to study the life of Ñâlid b. Óafvân who is a famous preacher and sermon in the period of the Umayyad Dynasty and his book, which is including his life, his speeches, khutbas and related informations Ñuõabu Ñâlid b. Óafvân et-Temîmî ve Aùvâluhû ve Añbâruhû.This thesis includes a introduction and two parts. The title of the introduction is prose in Arabic literature. The title of the first part is the life and personality of Ñâlid b. Óafvân. The title of the second part is the importance and the value of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations in Arabic literature. In the introduction we dealt in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations inArabic language and literature in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations the position of political and socio-cultural structure of his own period with the Umayyads. This period is also given some information about the kinds of conditions and the type of prose.The first part of this thesis we described the life of SUMMARYIn this thesis we have tried to study the life of Ñâlid b. Óafvân who is a famous preacher and sermon in the period of the Umayyad Dynasty and his book, which is including his life, his speeches, khutbas and related informations Ñuõabu Ñâlid b. Óafvân et-Temîmî ve Aùvâluhû ve Añbâruhû.This thesis includes a introduction and two parts. The title of the introduction is prose in Arabic literature. The title of the first part is the life and personality of Ñâlid b. Óafvân. The title of the second part is the importance and the value of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations in Arabic literature. In the introduction we dealt in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations inArabic language and literature in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations the position of political and socio-cultural structure of his own period with the Umayyads. This period is also given some information about the kinds of conditions and the type of prose.The first part of this thesis we described the life of SUMMARYIn this thesis we have tried to study the life of Ñâlid b. Óafvân who is a famous preacher and sermon in the period of the Umayyad Dynasty and his book, which is including his life, his speeches, khutbas and related informations Ñuõabu Ñâlid b. Óafvân et-Temîmî ve Aùvâluhû ve Añbâruhû.This thesis includes a introduction and two parts. The title of the introduction is prose in Arabic literature. The title of the first part is the life and personality of Ñâlid b. Óafvân. The title of the second part is the importance and the value of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations in Arabic literature. In the introduction we dealt in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations inArabic language and literature in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations the position of political and socio-cultural structure of his own period with the Umayyads. This period is also given some information about the kinds of conditions and the type of prose.The first part of this thesis we described the life of SUMMARYIn this thesis we have tried to study the life of Ñâlid b. Óafvân who is a famous preacher and sermon in the period of the Umayyad Dynasty and his book, which is including his life, his speeches, khutbas and related informations Ñuõabu Ñâlid b. Óafvân et-Temîmî ve Aùvâluhû ve Añbâruhû.This thesis includes a introduction and two parts. The title of the introduction is prose in Arabic literature. The title of the first part is the life and personality of Ñâlid b. Óafvân. The title of the second part is the importance and the value of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations in Arabic literature. In the introduction we dealt in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations inArabic language and literature in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations the position of political and socio-cultural structure of his own period with the Umayyads. This period is also given some information about the kinds of conditions and the type of prose.The first part of this thesis we described the life SUMMARYIn this thesis we have tried to study the life of Ñâlid b. Óafvân who is a famous preacher and sermon in the period of the Umayyad Dynasty and his book, which is including his life, his speeches, khutbas and related informations Ñuõabu Ñâlid b. Óafvân et-Temîmî ve Aùvâluhû ve Añbâruhû.This thesis includes a introduction and two parts. The title of the introduction is prose in Arabic literature. The title of the first part is the life and personality of Ñâlid b. Óafvân. The title of the second part is the importance and the value of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations in Arabic literature. In the introduction we dealt in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations inArabic language and literature in order to determine the location of Ñâlid b. Óafvân?s speeches, khutbas and related informations the position of political and socio-cultural structure of his own period with the Umayyads. This period is also given some information about the kinds of conditions and the type of prose.The first part of this thesis we described the life of Ñâlid b. Óafvân and his personality and scientific personality.The second part of this thesis we analyzed the book in terms of content and method, we translated in some texts, And we aimed to the value of place in the Arabic language and literature.and his personality and scientific personality.The second part of this thesis we analyzed the book in terms of content and method, we translated in some texts, And we aimed to the value of place in the Arabic language and literature.and his personality and scientific personality.The second part of this thesis we analyzed the book in terms of content and method, we translated in some texts, And we aimed to the value of place in the Arabic language and literature.and his personality and scientific personality.The second part of this thesis we analyzed the book in terms of content and method, we translated in some texts, And we aimed to the value of place in the Arabic language and literature.and his personality and scientific personality.The second part of this thesis we analyzed the book in terms of content and method, we translated in some texts, And we aimed to the value of place in the Arabic language and literature.and his personality and scientific personality.The second part of this thesis we analyzed the book in terms of content and method, we translated in some texts, And we aimed to the value of place in the Arabic language and literature.