Karabük ili Safranbolu ilçesi Kaymakamlar Müze Evinde bulunan bindallılar
The bindalli located in Kaymakamlar Museum Home, Safranbolu district, Karabük, province
  1. Tez No: 294605
  2. Yazar: AYŞE ÇENGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÇELEBİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; araştırmanın konusu, amacı, önemi, sınırlandırılması, kullanılan metot, Karabük ili Safranbolu ilçesinin tarihi ve coğrafyası, Kaymakamlar Müze Evi hakkında genel bilgi, bindallı tanımı- tarihçesi, Karabük ili Safranbolu ilçesinde gelenek-görenek içinde bindallının yeri-önemi ve konu ile ilgili yapılan araştırmalar ve yayınların özetleri yer almaktadır.Karabük ili Safranbolu ilçesi Kaymakamlar Müze Evinde bulunan bindallıların daha önce literatürde ve bir araştırmada ele alınmamış olması araştırma konusu olarak seçilmesine sebep olmuştur.Araştırmanın amacı; Karabük ili Safranbolu ilçesi hakkında genel bilgi, bindallının tanımı, yörede bindallıların kullanımı ve önemi hakkında bilgi vermek, Safranbolu ilçesi Kaymakamlar Müze Evinde bulunan bindallıları tanıtmak, eserlere ait görselleri fotoğraflar, çizimlerle belgelemek, gözlenebilir özelliklerinin gözlem fişlerine kayıt edilmesini sağlamak ve ileride bu konu ile ilgili çalışma yapmak isteyen araştırmacılara kaynak oluşturmaktır.Araştırmada kullanılan metot, Kaymakamlar Müze evinde bulunan eserlere ait bilgiler, gözlem ve karşılıklı görüşmelere dayalı tarama modelinin uygulanması ile yapılmıştır. Metot sonucunda bindallıların belgelendirilmesi ve bilgilerin kaydedilmesi sağlanmıştır.Gözlem fişleri, eserlere ait genel-detay fotoğraflar ve ürünlerin işlemesinde görülen motifler bindallıların genel çizimleri üzerinde kompozisyon yerleştirme düzenleri ile birlikte sunularak araştırmanın ikinci bölümü olan katalog bölümüne yerleştirilmiştir. Eserlerin gözlem fişlerine yerleştirilmesinde; kullanım işlevleri, tek ve iki parça oluşları dikkate alınmıştır. Gözlem fişlerinde eserlerin; koleksiyona geliş tarihi, koleksiyona geliş biçimi, koleksiyondaki yeri, yapılış tarihi, bugünkü durumu, onarım durumu, türü, boyutları, kullanılan gereçler, uygulanan teknikler, seçilen renkler, seçilen bezeme konuları, konuların kompozisyonu ile ilgili başlıklar ve başlıklara ait bilgiler yer almıştır.Eserlere ait bilgilerin gözlem fişlerine kaydedilmesi sonucu çıkan bulgular, üçüncü bölümde ele alınarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bölümde, gözlem fişlerinde yer alan başlıklar tek tek açıklanmış ve sonuca ulaşılmıştır. Gözlem fişlerinde yer alan bilgilerden tablolar oluşturulmuş, tablolardan çıkan sayı değerleri grafiklerle gösterilip, sonuçların daha anlaşılır hale getirilmesi sağlanmıştır.Yapılan değerlendirme çalışmaları, araştırmanın sonuca ulaşılmasını sağlamıştır. Ulaşılan sonuçlar dördüncü bölümde yer almıştır.Yararlanılan kaynaklar kaynakça bölümünde alfabetik sıraya göre yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research includes four parts. In the first part, it includes the theme, aim, importance, limitation, method, the history and geographical stiuation of Safranbolu town of Karabük province, a general information about Kaymakamlar museum house, description of bindallı ? its history, the importance of bindallı with its tradition in Safranbolu town, researches about the topic and summaries of publication.Since bindallı, in Kaymakamlar Museum in Safranbolu, hasn?t been handled in literature and any research, it was chosen to study as a research subject.The researcher?s aim is to give an information about Safranbolu town of Karabük province, tointroduce bindallı, in Kaymakamlar museum, and to supply some documentaries such as photographs, drawings about these handiworks. And as a result to help researchers having some documents who will study on this.The method used in research was made by the help of the scanning of record archives in Kaymakamlar Museum, observation and interviews. By the help of this method, documenting of bindallı and recording of information was made.Observer cards were added to catalog part , which is thes econd part of the research, by presenting with general detailed photographs and the motifs of the handicraft on the general drawing composition emplacement order.Placing the work on observer cards, some titles of the subjects of the composition and information about the titles the function, the date of record for the collection, how they placed into the collection, its place in the collection, made date, its restoration and present situation, its type and size, the materials and the techniqes used, colors, the decoration subjects were given.The evaluation of the outcomes of information after recording observer cards takes place in the third part. In this section, the titles which takes places in the observer cards have been explained and comes through. Charts were made with the information in obsrever cards. And the results from the charts were shown on graphics. As a result it became more clear.The evaluation study helped finishing the research. And the results take place in the fourth part.The bibliography takes place according to alphabetical order in the bibliography part.