Milli Şef Dönemi toprak politikaları ve bu politikaların siyasi hayata etkileri
Land policies of the National Chief's Period and the effectsof these policies in political life
  1. Tez No: 294606
  2. Yazar: GALİP KAZIM YAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın asıl hedefi Türkiye'de, Milli Şef dönemi olarak adlandırılan 1939- 1947 yılları arasında sürdürülen toprak politikalarını açıklamaya çalışılmaktır. Fakat birinci kısımda genel yönleriyle Osmanlı toprak sistemi ve Atatürk dönemindeki toprak politikaları ele alınmıştır. İkinci kısımda ise İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki ekonomik durum değerlendirilmiş, toprak politikaları irdelenmiştir. Son kısımda ise Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde ayrı bir öneme sahip olan Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu işlenmiş ve sonraki yıllarda toprak düzeni konusunda yapılan çalışmalara kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study , the policies of soil which are perpetuating between 1939 - 1947 years, called the National Chief Period, carried out to explain. But at the first part, Ottoman soil system and the policies of soil at Ataturk's period are considered. In the second part assessed the economic situation in the years of the Second World War, land policies are discussed. In the last part, Law on Land to Farmers which has a very important place in Repubic of Turkey's history was processed and the work done on the territorial organization of the next few years worked briefly mentioned.