Karabük ili Safranbolu ilçesi Yörük Köyü Kaymakçıoğlu (Kaymakçıgil) Konağı restorasyon önerisi
Restoration project of the Kaymakçıoğlu (Kaymakçıgil) Konak'ın Yörük Köyü, Safranbolu, Karabük
- Tez No: 83991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışma, Karabük ili Safranbolu ilçesi Yörük Köyü'nde yer alan geleneksel Türk evi örneklerinden Kaymakcıoğlu (Kaymakcıgil) Konağı'nı konu etmektedir. Amacı, yapının korunması ve gelecek nesillere iletilebilmesi için mevcut durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında Safranbolu ilçesi, Yörük Köyü, konağın yalan çevresi ve bugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek kriterler belirlenmekte, uygulamaya geçiş safhasında ise bu kriterlerin yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmektedir. Bilim Kodu : 601.04.00 Anahtar kelimeler : Konak, Karabük, Safranbolu, Yörük Köyü, Kaymakcıgil, Kaymakcıoğlu, Restorasyon, Rehabilitasyon Sayfa Adedi : 280 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Can Mehmet HERSEK
Özet (Çeviri)
This thesis is issued on Kaymakcıoğlu Konağı, one of the examples of the traditional Turkish house built in Yörük Köyü, Safranbolu, Karabük. The aim is to search for an appropriate function by analyzing the present condition and the restoration possibilities of the structure in order to conserve it for the future generations. Safranbolu and Yörük Köyü, the nearby environment and the present condition of the 'konak' is analyzed, and, the original condition of it is investigated by comparative study and historical analysis. Criteria are defined by evaluating the results, and a restoration project in which these criteria are considered with the new function is proposed at the application phase. Science Code : 601.04.00 Key Words : Konak, Karabük, Safranbolu, Yörük Köyü, Kaymakcıgil, Kaymakcıoğlu, Restoration, Rehabilitation Page Number : 280 Adviser : Doç. Dr. Can Mehmet HERSEK