Karabük ili safranbolu ilçesi 1575 ada 2 parseldeki konut'a ait restorasyon önerisi
Restoration proposal for the house on 1575 block 2 parcel, in the safranbolu district of karabük
- Tez No: 928944
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 581
Özet
Bu tez çalışması, Karabük ili Safranbolu ilçesi Baysal sokak 1575 ada 02 parselde yer alan atıl durumdaki konutun yeniden işlevlendirilerek yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilme sürecini konu etmektedir. Çalışmanın amacı, geleneksel Safranbolu ve rum evlerinin özelliklerini barındıran konutun durumunu günümüz koşullarının elverdiği maksimum teknolojik yöntemlerle belgelemek, restitüsyon ve karşılaştırmalı çalışmalar ile özgün özelliklerini ortaya çıkarmak, evrensel koruma kuralları çerçevesinde yeni işlev kazanacağı restorasyon önerisini hazırlamak ve böylelikle yapının gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarımını sağlamaktadır. Çalışma kapsamında, Karabük ili Safranbolu ilçesi Baysal sokak 1575 ada 02 parselde yer alan konutun yeniden işlevlendirilmesi Safranbolu'nun genel özellikleri, kentin planlama ve koruma tarihi incelenmiş, konu olan konutun mevcut durumu, yapıdaki değişim ve bozulmalar belgelenmiş, Safranbolu çevresinde yapı ile aynı dönemde inşaa edilmiş yapılarla karşılaştırmalı çalışma, yapının kendinden ve yapı dışından gelen kaynaklar ışığında yapının özgün halini yansıtan restitüsyon çalışması hazırlanmış, çalışma sonucunda evrensel koruma önlemleri ve sürdürülebilir yöntemler ile bölgedeki diğer yapılara örnek ve ilham olacak yeni işlevine ait öneri restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the process of re-functionalization of the idle house located on Baysal Street, 1575 block 02 parcel in Safranbolu district of Karabük province and the process of continuing its life in a healthy way. The aim of the study is to document the condition of the house, which has the characteristics of traditional Safranbolu and rum houses, with the maximum technological methods that today's conditions allow, to reveal its original features with restitution and comparative studies, to prepare the restoration proposal in which it will gain a new function within the framework of universal conservation rules, and thus to ensure the healthy transfer of the building to future generations. Within the scope of the study, the general characteristics of Safranbolu, the planning and conservation history of the city, the current status of the subject house, the changes and deterioration in the structure were documented, and a comparative study was carried out with the buildings built in the same period around Safranbolu, a restitution study was prepared from the original state of the building in the light of sources from the building itself and from outside the building, and as a result of the study, a proposed restoration project for its new function was prepared, which will be an example and inspiration for other buildings in the region with universal conservation measures and sustainable methods.