Burunda yapısal bozukluğu bulunan bireylerde ses özelliklerinin incelemesi
Examining voice characteristics of individuals having structural disorder in the nose
  1. Tez No: 294612
  2. Yazar: GÜLŞEN YALDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYCAN ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma burunda yapısal bozukluğu bulunan bireylerde ses özelliklerinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'ında üniversite eğitimine başlayan 40 birinci sınıf öğrencisi dahil edilmiş ve Selçuklu Tıp Fakültesi K.B.B. Anabilim Dalı'nda doktor muayenesi sonucunda 12 öğrenciye septum deviasyonu, 6 öğrenciye konka hipertrofisi ve 7 öğrenciye de septum deviasyonu ve konka hipertrofisi tanısı konuldu. Burunda yapısal bozukluk saptanmayan 15 öğrenci tespit edilmiştir.Tüm öğrencilerden veriler elde etmek için kişisel bilgi formu, ses handikap indeksi, konuşkanlık indeksi, nazal obstrüksiyon değerlendirme skalası, reflü septom indeksi doldurmaları istenmiş ve uzmanlar tarafından öğrencilerin nazal kavite kesit alanı ve haciminin ölçülmesi için akustik rinometri ile ölüçüm, fonatuar yetenek ölçümleri ve akustik ses analizi uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanıtıcı istatistik yöntemleri (ortalama, standart sapma) ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Yapılan istatistiksel değerlendirmelere göre; burun yapısal bozukluğu bulunan öğrencilerin akustik rinometri değerlerinin düşük olması ve NOSE puanlarının yüksek olması nedeniyle; nazal solunumun ve fonatuar yetenek ölçümlerinin olumsuz etkilendiği sonucuna varılmıştır. Sesin akustik özelliklerinden olan temel frekans F0 ve formant frekansları F1, F2, F3, F4, F5 değerlerinde farklılık tespit edilmemiştir. Tüm öğrencilerin şarkıcı formantını (F3) oluşturabildikleri gözlenmiştir. Burun yapısal bozukluğu bulunan kız öğrencilerin jitter değerlerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. SHİ, NOSE ve RSI'den elde edilen bulgular sonucunda burun yapısal bozukluğu bulunan öğrencilerin larinfaringeal reflü ve gastroüzofageal reflü nedeni ile orta ve ileri derecede ses problemleri yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research been done in order to examine voice characteristics of individuals having structural disorder in the nose. Into the research the 40 first year students who started university education of Selcuk University Ahmet Keleşoğlu Education Faculty fine Arts Education Department Music Education Main Department have been included. As the result of doctor consultation at Departmen of Otolaryngology Selçuklu Faculty of Medicine, 12 students septum deviation, 6 students konka hypertrophy, and 7 students have been diagnosed septum deviation and konka hypertrophy. 15 students have been fixed that does not carry structural disorder.In order to get datas from all the students that exist have been wanted to fill personal information forms, voice handicap index, talk ativeness index, nasal obstruction symptom evaluation, reflü symptons index and in order to measure nazal cavity cross-sectional area and volume, measuring with acustic rhinometric, fonatuar skill measuring, acustic voice analysis have been practised. İntroductory statistical methods (median, standard refraction) and Mann-Whitney U were used fort he statistical analysis of the data.Acording to the statistically analysis; being low of the acustic rhinometric rate students who have nose structural disorder and because of being low of the NOSE; affected nasal respiratory and fonatuar skill ratings negatively. The acoustic features of voice which is the fundamental frequency F0 and formant frequencies F1, F2, F3, F4, F5 difference in values has not been determined. All of the students were observed to form the singer formant (F3). Jiter rates of the girl students who have nose structural disorder have been high found. As the result of the evidences that gained from SHI, NOSE and RSI, the students with a nose structural disorder, have been fixed living mid and high voice problems because of larinfaringeal reflux and gastroüzofageal reflux.