Medeni yargıda kısmi dava
Partial case of civil jurisdiction
- Tez No: 294631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Talep neticesinin niceliğine göre bir dava çeşidi olan kısmi dava, medeni usul hukukunun uygulamada sıklıkla rastladığımız en önemli kurumlarından birisidir. Davacının bölünebilir nitelikteki talebinin tamamını tek bir dava konusu yapmak yerine, alacak veya talebinin bakiyesini saklı tutmak suretiyle şimdilik belli bir kısmını dava konusu yaptığı durumlarda kısmi dava söz konusu olmaktadır.Daha çok yargılama masraflarından tasarruf etmek amacıyla başvurulan kısmi dava ile özellikle önceden tam tutarı tespit edilemeyen talep veya alacaklar dava konusu yapılmaktadır. Davacının talebini bu çerçevede kısmi olarak ileri sürebilmesi için talep veya alacağın bölünebilir olması ve aynı hukuki ilişkiden doğmuş olması, davacının kısmi dava açma konusunda hukuki yararının bulunması ve son olarak davacının fazlaya ilişkin haklarını saklı tutması şartlarının bir arada bulunması gerekmektedir.Kısmi davanın, özellikle faizin nasıl belirleneceği, zamanaşımın kısmi dava konusu edilmeyen bakiye alacak hakkında ne zaman kesileceği ve davacının manevi tazminat istemini kısmi dava olarak ileri sürmesi hakkındaki sonuçları büyük önem arz etmektedir. Belirtilen bu hususlar hakkında uygulama ve doktrinde tam bir fikir birliği olduğundan bahsetmek mümkün değildir.Yakın bir tarihte yürürlüğe girmesi beklenen yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile kısmi dava, yasal kimliğine tam anlamıyla kavuşacak ve bu dava türü açısından uygulamada ortaya çıkan problemlerin çözümü noktasında ilerleme kaydedilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
According to quantity requested is the result of a partial kind of litigation lawsuit, civil procedure law in practice frequently encounter is one of the most important institutions. Demand can be divided into the full nature of the case to a single plaintiff, rather than by will or the demand is to reserve a certain portion of the balance of the circumstances of the case in question is a partial case.It costs a lot to save the trial of the case referenced in the partial claim or claims in particular can not be determined in advance the full amount of the case made. Claimant's request to proceed further in this context as a partial claim can be divided as you'll have the same legal relationship or to be born, the plaintiff to sue a partial interest in the presence of legal rights relating to surplus reserves the right to keep and, finally, the plaintiff must have a combination of conditions.Partial of the case, particularly how to identify the interest, the limitation of partial balance of the case will not be cut off about when and prompt compensation for the plaintiff in the case of partial results is of great importance for further continuation. About these issues and the doctrine of the specified application is a full consensus is not possible to talk about.Expected to become effective at a date close to the new Civil Procedure Law, the partial case will have full legal identity and terms of this type of case will progress at solving problems arising in practice.