Bazı polihalojenli bileşiklerin bazı tiyoeterlerinin hazırlanması
  1. Tez No: 29470
  2. Yazar: HANDAN BİRGÜL KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada; halojenli etilen yapısındaki bileşiklerden çıkılarak, alüminyum klorür katalizörlüğünde polihalojenli alkanve alkenler sentez edildi. Bu elde edilen polihalojenli alkaran kalevi ortamdaki HC1 elimina^onu ile polihalojenli bir alken olan tetraklörpropen elde edildi. Bu alkenin alüminyum klorûr varlığındaki reaksiyonundan oktaklorhekzen elde edildi. Başlangıç maddesi olarak kullanılması düşünülen bu bileşiklerin UV, İR, gibi spektrumlan incelendi. Bu bileşiklerden tetraklorpropenin p-klortiyofenoL p-metiltiyofenol ve tiyofenoî ile NaOH varlığında etanoldeki reaksiyonundan İris (tiyo) sübstitüe bileşikler elde edildi. Elde edilen bu maddeler reaksiyon karışımından kristalizasyon ve kromatografîk yöntemlerle izole edildi. Bu yeni bileşikler mikro analiz ve spektroskopik yöntemlerle ( UV. İR, NMR) karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
IV- SUMMARY In this study polyhalogenated alkane and alkene compounds were synthesized from halogenated ethylene compounds by catalytic action of aluminium chloride. Polyhaloganeted alkane, which was mentioned above, in alkaline medium. Also, octachlorohexene compound was obtained from this alkene compound in the presence of aluminium chloride. The UV, IR etc. spectra of these compounds which were thought to be used as starting material were examined. Tetrachloropropene, one of them, was reacted with p-chloiothiophenol, p-methylthiophenol and thiophenol, in the presence of NaOH, and so tris (thio) substituted compounds were prepared. These substances obtained above were isolated from reaction mixture by crystallization and chromatographic methods. These new compounds were characterized by spectroscopic methods such as UV, IR, NMR. -28