Fâtıma Şerafeddîn ve Arap çocuk edebiyatındaki yeri
Fatima Sharafeddine and her place in Arabic children's literature
  1. Tez No: 966106
  2. Yazar: BETÜL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Lübnanlı çocuk edebiyatı yazarı Fâtıma Şerafeddîn'in hayatı ile 95 resimli kitabının içerik, yapı, dil ve üslup yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultulusunda çocuk edebiyatının genel çerçevesi, Batıda ve Arap Dünyasındaki tarihsel gelişimi ele alınarak Şerafeddîn'in Arap çocuk edebiyatındaki yerinin, Arap çocuk edebiyatına olan etkisinin ve eserlerinin Arap dünyası dışındaki yansımalarının ne olduğu gibi sorulara yanıt aranmıştır. Bu çalışma bugün Arap çocuk edebiyatının önde gelen isimlerden olan Şerafeddîn'i hem hayatı hem de eserleri ile konu edinen müstakil bir çalışmaya henüz rastlanmaması sebebiyle akademik yazına ve Fâtıma Şerafeddîn ve eserleri ile ilgili yapılacak çalışmalara katkı sağlayacak olması açısından önem arz etmektedir. Nitel ve yer yer nicel araştırma metotları ve tümevarım yönteminin uygulandığı bu çalışmadaki veriler belgesel tarama yöntemi ile elde edilmiş ve analiz edilmiştir. Çalışma Şerafeddîn'in 161 eserinden 4-7 yaş grubu için kaleme aldığı 95 eser ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise Şerafeddîn'in eserlerini, yabancı dilden Arapçaya yapılan çevirilerin Arap çocuk edebiyatında baskın olduğu bir dönemde yazmaya başladığı tespit edilmiş; çocuk gelişimi ve modern Arap edebiyatı üzerine aldığı eğitimlerin, bu alanlarda yaptığı çalışmaların ve Amerika'da bulunduğu yıllarda pek çok nitelikli çocuk kitabını incelemiş olmasının, onun yeni konular hakkında, yeni bir üslup ile eserler kaleme almasını sağladığı görülmüştür. Böylece yazarın Arap çocuk edebiyatına yön verdiği, aldığı bölgesel ve uluslararası ödüller ve 2005'ten bugüne istikrarlı bir şekilde üretime devam etmesi sayesinde okuyucuların ve edebiyat camiasının takdirini kazandığı anlaşılmaktadır. Ayrıca verdiği eserlerin 17'den fazla dile çevrilmesi Fâtıma Şerafeddîn'in yalnızca Arap çocuk edebiyatında değil, uluslararası çocuk edebiyatı alanında da önemli bir yazar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life and works of Lebanese children's literature author Fatima Sharafeddine, focusing specifically on 95 picture books written for the 4–7 age group. In order to contextualize her contributions, the research first outlines the general framework of children's literature and traces its historical development in both the West and the Arab world. Within this framework, the study seeks to evaluate Sharafeddine's position in Arab children's literature, the impact of her works on the field, and their reception beyond the Arab world. The significance of this research lies in the fact that, despite Sharafeddine's prominent role in contemporary Arab children's literature, there has been no comprehensive academic study devoted solely to her life and works. Employing both qualitative and, where necessary, quantitative research methods, along with inductive reasoning, the data were collected through documentary review and analyzed accordingly. The study was limited to 95 of her 161 works specifically aimed at early childhood readers. Findings indicate that Sharafeddine began her literary career at a time when translations dominated the Arab children's book market. Her academic background in child development and modern Arabic literature, her professional engagements in these fields, and her exposure to high-quality children's literature during her years in the United States enabled her to produce works distinguished by innovative themes and styles. The analysis concludes that Sharafeddine has played a formative role in shaping Arab children's literature, receiving regional and international recognition, with her works translated into over 17 languages, thereby affirming her status as a significant figure in both Arab and global children's literature.