Aldous Huxley'in ütopya dünyası: ?Cesur Yeni Dünya? ve ?Ada?
Aldous Huxley's world of utopia: ?Brave New World? and ?Island?
- Tez No: 294744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FİKRET ARARGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Yirminci yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden Aldous Leonard Huxley ailesinden ve çevresinden oldukça fazla deneyim edinmiştir, şüphesiz ki bu deneyimlerin onun eserlerindeki etkisi çok fazladır. Yazar içinde yaşadığı ve geleceği hakkında karamsarlığa düştüğü topluma karşı duyduğu hoşnutsuzluğu eserlerine yansıtır.Birinci bölümde; ütopya kavramı, tanımı, ütopyanın ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi incelenmeye çalışılmış, ütopyalarda zaman, uzam, kişiler ve ütopik toplumların genel özellikleri değerlendirilmiştir. Son olarak, distopya ve anti-ütopya kavramları açıklanmaya çalışılmış ve bu kavramların çoğunlukla yapıldığı gibi aynı anlamda kullanılmalarından kaynaklanan sorun incelenmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde; Aldous Leonard Huxley'in yaşamı hakkında bilgi verilmiş ve yazarın yaşamını etkileyen olayların eserlerine olan yansımaları araştırılmıştır. Cesur Yeni Dünya ve Ada isimli eserleri distopya ve ütopya örnekleri olarak incelenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında, özellikle, Huxley'in Ada isimli eseri üzerinden anti-ütopyacı bakış hakkında örnekler gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aldous Leonard Huxley, one of the significant figures in the twentieth century English literature, had gained a great deal of experience from his family and environment. Undoubtedly the impact of these experiences is great in his works in which he reflects his dissatisfaction and pessimistic view about the future of his society in which he lives.In the first chapter; the term utopia, its definition, emergence and history has been tried to be examined. Time, space, characters in utopias and general features of utopian societies are assesed. Furthermore, the terms dystopia and anti-utopia have been tried to be examined and the problem caused by the misuse of terms `dystopia? and `anti-utopia? has been tried to be examined .In the second chapter; brief information about Aldous Leonard Huxley?s life is provided and the reflections of events that affected his life on his works have been examined. Brave New Word and Island have been tried to be examined as the examples of dystopian and utopian traditions. In addition; it has been tried to be given examples about anti-utopian tradition through Huxley?s Island.