Ragıp Gümüşpala'nın siyasi hayatı
Ragip Gümüşpala?s political life
  1. Tez No: 294747
  2. Yazar: DERYA CİHANGİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, 27 Mayıs 1961 Askeri Darbesi sonrası meydana gelen siyasi yapılanmada, Adalet Partisinin (AP) kurucusu Ragıp Gümüşpala'nın üstlenmiş olduğu siyasi rolü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çok partili hayata geçiş, Demokrat Partinin (DP) sonu ve 27 Mayıs ihtilali, çalışmanın başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Çalışmanın odak noktası olarak, AP'nin kuruluş aşamasından, Ragıp Gümüşpala'nın ölümüne, yani 1964 yılına kadar geçen sürede, Ragıp Gümüşpala'nın siyasi yaşamı etrafında gelişen tarihi ve siyasi olaylar seçilmiştir.Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışma, altı bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde çok partili hayata geçiş, DP ve 27 Mayıs sonrası siyasi yapılanma, I. bölümde AP'nin kuruluşu, II. Bölümde yöntem ve metot, III. bölümde 1961 Seçimleri, IV. bölümde 1961 Seçimleri sonrası gelişmeler, V. bölümde 1964 yılına kadar ki gelişmeler ve VI. bölümde Ragıp Gümüşpala'nın ölümü ele alınmıştır.Hem askeri hem siyasi yaşamıyla cumhuriyet tarihinin en kritik safhalarında görev almış olan Ragıp Gümüşpala ile ilgili bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın alana önemli bir katkı yapacağı kanaatindeyim.Bu çalışma, 27 Mayıs 1960 Askeri İhtilali sonrasında askeri yönetimin idareyi sivillere devretme amacıyla faaliyetlerine izin verdiği siyasi partilerin kurulması sürecinde, AP'nin liderliğini yapan Orgeneral Ragıp Gümüşpala'nın, üstlendiği rolün ne olduğunu, Gümüşpala'nın siyasi üslubunun, kişiliğinin ve askeri kimliğinin, AP'nin büyümesindeki etkisini ve Gümüşpala'nın başkan seçilme nedenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate Ragıp Gümüşpala?s, the founder of Justice Party (AP), political life. Transition to multiparty system, the end of Democrat Party (DP), and the Coupe of May 27 were set as the starting point of the study. The political and historical events in Ragıp Gümüşpala?s political life starting with the establishment phase of the AP to Ragip Gümüşpala's death in 1964 were set as the focus of the study.This qualitative study consists of five sections: the introduction section covers the transition to multiparty system, DP and political structure after May 27; section one covers the foundation of the AP; section two covers 1961 election; section three covers the developments after 1961 election; section four covers the developments until 1964; and section five covers Ragip Gümüşpala's death.There was no scientific study on Ragıp Gümüşpala who played an imported role both with his military and political life during one of the most critical eras of the history of the Republic. Therefore this study is expected to contribute a lot to this field.The study shows that, the role he played political foundation after the coupe of May 27 was not a coincidence. In fact, he was chosen as a founder of a political party due to his identity and personality.