Erzurum'da dinî mûsikî geleneği
Religious music tradition in Erzurum
  1. Tez No: 701487
  2. Yazar: ABDUSSELAM AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Erzurum, asırlar boyunca Türk ve İslam geleneklerinin hayat bulduğu şehirlerden biri olduğu gibi bulunduğu konum itibariyle bu yörede oluşup gelişen ilmi, irfanî, sanatsal ve kültürel birikimleriyle hem bölge hem de İslam coğrafyası adına etkili bir şehir olmuştur. Pek çok âlime, ârife, âşığa ve şaire ev sahipliği yapan bu şehir, mûsikî kültürü açısından da oldukça zengindir. Özellikle Erzurum'daki tasavvufî hayat, geçmişten günümüze kadar sahip olduğu mûsikî geleneğini koruyarak devam ettirmiştir. Bu minvalde oluşan Erzurum Dinî Mûsikîsi hem cami hem de tekkede icra edilen formlarla yöreye özgü tavır ve üslup taşımaktadır. Erzurum'da irfanî gelenek içerisinde ortaya çıkan ve sözlü bir şekilde aktarılarak günümüze kadar ulaşan mûsikî geleneğinin koruma altına alınıp sonraki nesillere aktarılması son derece önemlidir. Bu bağlamda halk mûsikîsi nağmeleriyle birleşerek Erzurum dergahlarında okunan Erzurumlu mutasavvıf divan şairlerinin şiirleri ile; güzel sesli hafızların, imamların ve müezzinlerin Erzurum camilerinde yöreye özgü bir üslûpla dile getirdikleri ayetler, ezanlar, salâlar, dualar ve ilahiler bu çalışmada mevzubahis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Erzurum has been one of the cities where Turkish and Islamic traditions have come to life for centuries and has been an influential city both for the region and for the Islamdom with its scientific, mystical, artistic and cultural accumulations that were formed and developed in this region. Home to many scholars, dervishes, minstrels and poets, this city is also very rich in terms of musical culture. Especially the mystical life in Erzurum has maintained its musical tradition from past to present. Erzurum's Religious music, which was composed in this way, has a local attitude and style with the forms performed both in mosques and lodges. It is extremely important that the taking under protection and transferring this music tradition, which emerged in the sufi custom in Erzurum and has survived to the present day by being transmitted orally, to the next generations. In this context, together with the poems of sufi divan poets from Erzurum which united with the folk music tunes and read in Erzurum dervish lodges; Verses, adhans, salas, prayers and hymns uttered by the beautiful voiced hafiz's, imam's and muezzin's in Erzurum mosques in a local style are discussed in this study.